sta-4-hoverİyi Çözüm

Hepsiburada Eksik Ürün Gönderip Para İadesi Yapmadı

Hüseyin Hüseyin30 Mart 15:16

20 yılı aşkın süredir Hepsiburada.com'dan alışveriş yapıyordum. Ancak son alışverişimde firma çok hatalı lem yaptı. Son siparişimde iş ayakkabısı ile birlikte "Beybi Zebra nitril Kaplama Örme Eldiven Kırmızı 10 Çift" satın aldın. Ürünler sağlam bir koli içerisinde zamanında teslim edildi. Koliyi açtığımda ayakkabının yanında 1 çift eldiven konmuştu. Yani 9 çift eksik gönderilmişti. Durumu satıcıya ileterek eksik olan ürünleri göndermelerini talep ettim. 

Uzun süre cevap gelmedi. En son eksik ürünleri tamamlamak yerine mevcudu iade etmemi önerdiler. Ben de 1 çift eldiveni iade etmek üzere satıcıya gönderdim. Ardından satıcı "Bizim sevkiyat doğru, eksik çıktığına dair kargo tespit tutanağını göndermezseniz işlem yapmayız" şeklinde imkansız bir talepte bulundu. Tekrar aradım Hepsiburada.com'u. "Bu haksız uygulamayı düzeltmez iseniz bir daha sizden alışveriş yapmam, üyeliğimi iptal edin" dedim. Onlar da üyeliğimi iptal etti.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hüseyin 31 Mart 14:43

Üyeliğim silindi, artık üyeniz değilim sizin. Hata değil, yanlış yaptınız!

Hepsiburada Logo Hepsiburada 31 Mart 14:18

Merhaba Hüseyin Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler