Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Eksik Mama! Sma 2!

346görüntüleme
Filiz
Filiz 01 Aralık 2020 14:32

Hepsiburada indiriminden Sma Mama siparişi verdim siparişimde de ekranımda da mama 3 luydu ki ona göre para ödedim! Bana gelen kutunun üzerinde bile 3x800 mama yazarken içinden 2 tane çıktı, Hepsijet ile geldi, adam imza almadan çekip gitti, kargodan teslim alır almaz baktım hemen Hepsiburada müşteri hizmetlerini aradım.

Bugün dalga geçer gibi talebimi redediyorsunuz! Ben anneyim, oğlumu mama ile besliyorum ve 5 lira indirim bile benim için su zor donemde çok önemliyken indirim kovalarken, siz benim bir kutu mamama el koyamazsınız! O mamanın parasını ödedim, bana gönderdiğiniz kutu bile 3lu mama kutusu!

Sipariş no:9282***74

Hepsiburada Logo
Hepsiburada01 Aralık 2020 16:04

Merhaba Filiz Hanım, Öncelikle yaşanan durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 34418057 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Filiz
Filiz01 Aralık 2020 18:24

Arkadaşlarınız kargo çıkartacağını söylediler, illa buraya mi yazmak gerekiyor çözüm bulabilmek için? Teşekkürler sikayetvar.com siz olmasanız çözüm bulamayacagiz!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler