Hepsiburada Değişim İsterken İade Olması

Huzeyme Huzeyme21 Mart 21:51

15 şubat 2020 tarihinde almış olduğum notebook (Asus tuf gaming FX505DT-BQ051) 2 hafta kullanımda notebookta bir sıkıntı olduğunu fark ettim. Donanımsal bir sıkıntı olduğu kesindi. Garantiye gönderdim. Bilgisayarım daha onarımın ilk gününde değişim raporu verilmeye hak kazandı. Bilgisayarda ciddi bir sıkıntı olduğunu garantideki elemanlar bile direk anladı. Ben değişim raporunu satıcıya iletmem konusunda bayağı zorlandım. Önce Asus bana raporu gönderdi ve benimde satıcıya iletmem gerekliydi. Hepsiburada WhatsApp ekibi ile görüşerek durumu çözdük raporun bir resmini çekerek WhatsApp üzerinden attım ve anlaşmalı kargo ile raporu satıcıya ilettim. 

Defalarca değişim istediğimi söyledim hem satıcıya hem Hepsiburada'ya. Zaten talepte de değişim istediğim açıkça yazıyor. Ben yeni bir notebook göndereceklerini beklerken para iadesi yapıldığını gördüm. Hepsiburada'ya yazdım. Konu ile ilgileneceklerini ve mağduriyetimi gidereceklerini söylediler. Konu hakkında müşteri hizmetleri sisteminde kayıt oluşturulacağı söylendi. Aynı notebook şu an 5300 TL civarında. İlk aldığım fiyat ise 4800. Şimdi benim bir hatam var mı? Ben bilgisayarımı alıp kullanmak istedim sadece bu. Ben mağdur olmuyor muyum? Hepsiburada ekibinin bana en son mağduriyetimi gidermek için kayıt oluşturulan mesaja verilen karşılığı resimde atıyorum. Ayrıca Asus tarafından gönderilen değişim raporunu da. Bu yaptıkları lem güpegündüz rezalet bir iştir. 1 aydan fazla geçtiği için kurdaki oynamalardan dolayı bana yeni bir bilgisayarı vermek istemediler. Bu süreç benim suçum değil. Gerekli işlemlerin uygulanmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 23 Mart 09:46

Merhaba, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 85822049 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/ayagina-gelsin/giris?ReturnUrl=/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler