sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hepsiburada Çözüm Merkezi Yalan Üstüne Yalan Söylüyor!

Ozan Ozan4 hafta önce

57-- 162 numaralı siparişimi 1 Ekim tarihinde verdim. Akabinde satıcı firmadan gelen kargo çok hafif olduğu için kameraya çekerek kargoyu açtığımda içinden saçma sapan bir şey çıktı.

Müşteri hizmetlerinden konuyla alakalı yardım istediğimde ise "Ürünleri gönderin doğru ürünlerin elinize ulaşması konusunda gerekli işlemleri başlattım" cevabı aldım. Ürünleri gönderdikten sonra "para iadeniz yapılmıştır" diye mesaj geldi. Bunun akabinde WhatsApp'tan destek aldığımda "ama siz para iadesi istemişsiniz" yanıtını aldım. Soruyorum kim böyle bir talep oluşturmuş. Cevap yok. Hepsiburada'ya güvenip alışveriş yapan insanlara bu kadar kolay yalan söyleyip bir de üstüne sizin talebinizi yerine getirdik denmesi insanı daha bir sinir ediyor.

Özetlemek gerekirse Hepsiburada sonuç odaklı olmak yerine sorun odaklı bir firma. 

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ozan 4 hafta önce

Para iadesi istemiyorum kısmını nasıl anlatabilirim. Çizerek mi başka bir dil de mi?

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba Ozan Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 39374001 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler