Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Cep Telefonu Klonlama

675görüntüleme
Harun
Harun 23 Kasım 2020 12:15

Ceskamarket firmasından, Hepsiburada aracılığıyla aile yakınıma satın almış olduğum (29.07.2020) cihaz yaklaşık bir yıllık kullanım süresinden sonra (Yakınımın hastane yoğun bakım sürecinde kapanarak kullanamadığından telefon bir ay hastane içerisinde kapalı kalmıştır.) Ürün elime geçip yetkili Samsung servisine götürdüğümde cihazın IMEI numarasının kopya / klonlandığını ancak bu ürünlere artık! (Samsung garantili almama karşın) yetkili servis yerine tedarikçi firma aracılığıyla çözüm bulunabileceği tarafıma sözlü olarak iletilmiştir. Ürünün para iadesi için firmaya direk hiçbir şekilde ulaşamadığımdan Hepsiburada aracılığıyla iadesi işlemlerine dair (16.10.2020) iletişime geçtim. Aşağıdaki gibi iletilen cevap sonrası ürünü, firmaya sevk ettim.

"Merhaba, Öncelikle yaşanan durum için özür dileriz. Satıcı firma ile iletişime geçildi. Ürününüzü Yurtiçi Kargo ya 472690675 kodu ile, t. C. Kimlik IMEI numarası, telefon numaranız ve sorununuzun yazılı olduğu bir kağıt ile satıcı firmaya göndermenizi ilettiler. Ürününüzü 20.10.2020 tarihinden sonra vermenizi çünkü o tarihten sonra faaliyete başladıkları bilgisi iletildi."Firmaya gönderilen cihazımın kesinlikle para iadesini hem sözlü hem de yazılı talep etmeme rağmen cihazımıza bilmediğim bir işlem yapılarak tarafıma tekrardan gönderimi yapılmıştır. Bu durum üzerine Hepsiburada firmasıyla (16.11.2020) bir ay boyunca ve haftada (3 - 5 gün aralıklarla) büyük zorluklarla süren telefon görüşmelerim sonucu ürünü, para iadesi için tekrar firmaya sevk etmemin uygun olacağını ilettiler.

Ancak bugün Hepsiburada sitesini üzerinden iade sürecimi kontrol ettiğimde talebiniz olumsuz sonuçlandı bilgisi aldım. Vakit kaybetmeden Hepsiburada yetkilisiyle iletişime tekrar geçtiğimde firma; ürünün kullanıldığı için iadesini alamayacağını yazılı iletmiştir. Firmanın cevabına ithafen: Düşünün ki bir tüketici iletişim cihazı ürünü hiçbir şekilde kutusu açmadan ya da kullanmadan IMEI numarasının kopyalanıp yaşadığı mağduriyeti nasıl tecrübe edebilir ki? Bu art niyetli ve çözüm odaksız yaklaşımın bir an önce sonlandırılmasını ve tarafıma; ürün cihaz bedeli iadesi yapılmasını iki aydır yaşadığım mağduriyetle ivedi bir şekilde talep ediyor. Ve ürünün hiçbir şekilde tarafıma tekrar gönderimini kabul etmiyorum.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada23 Kasım 2020 16:39

Merhaba Harun Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 55566165 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Harun
Harun23 Kasım 2020 18:51

Ürüne dair bilgim dışından bir klonlama yapıldığından ve bir ay boyunca telefon kapalı kalmasına rağmen satıcı firma enteresan bir işlem yaparak ürünü tekrar tarafıma göndermesine karşın; tekrar tekrar ürün iadesi talebime bugün tekrardan tedarikçi firmanın, ürünü tarafıma kargoladığı bilgisi gelmiştir. Ayrıca hem sözlü hem yazılı defalarca bilgi paylaşmama karşın aşağıda iletmiş olduğunuz mesaj bilgilendirmesi de (Telefonun irademiz ve müdahalemiz dışında komple kapandığını belirtmeme rağmen) alakasız ve çözümsüz bir açıklamadan ibarettir. Yaşadığımız durumumla aşağıdaki açıklamalarınızın hiçbir şekilde bağdaştığı bir nokta yoktur. Cevap yazdım. İade edilecek olan ürünü kargodan kabul etmeyerek tekrar tarafınıza göndereceğim. "Merhaba Harun Bey, Cihazların klonlandığına dair gelen SMS birkaç durumda gönderilebilir; (Bu üç maddedeki durumlarla asla karşılaşılmadı! ) - Cihazın klonlu bir cihaza ait sim kartla kullanılması, - yurt dışı GSM operatörüne bağlı farklı bir sim kartla kullanılması, - 3. Şahıslar tarafından yapılan işlemler. 706807751 numaralı siparişinizde yer alan Samsung S5610 - Koyu Mavi ürününüzün kayıt durumuyla ilgili net bilgiye ulaşabilmemiz için cihazın 15 haneli IMEI numarasını bize bildirmenizi rica ederiz. (İlk şikayetimde IMEI bilgilerini bildirdim ve kopyalandığı bilgisini müşteri temsilciniz telefonda ifade etti. Ürün zaten firma da ya da firmanın servisinde! ) Cihazın IMEI numarasını *#06# tuşlaması yaparak öğrenebilirsiniz. Dilerseniz siz de IMEI numarasını aşağıdaki adresten sorgulayıp, doğru bilgiyi öğrenebilirsiniz; https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama Teşekkür ederiz." Bilginize.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler