Hepsiburada Cep Telefonu Imeı Numarası Klonlama

Soner Soner22 Ekim 15:35

Hepsiburada.com’dan annemin kullanması için satın almış olduğum 825 ****15 sipariş numaralı tuşlu Samsung E1205 cep telefonuna 4 gün önce “Telefonunuzun IMEI numarası klonlanmıştır ve kullanıma kapatılacaktır” mesajı geldi. Bunun üzerine BTK’yı aradım. Huawei marka bir telefona çakılmış bizim parasını verip faturasıyla aldığımız telefonun IMEI numarası ve satıcıyla irtibata geçmemiz söylendi. Bunun üzerine Hepsiburada müşteri hizmetlerini aradım, gerekli bilgileri (IMEI, telefon numarası vs.) alıp geri dönüş sağlayacaklarını söylediler. Dolayısıyla beklemeye geçtim. Bugün gelen mailde bir cep telefonu numarası vardı ve o numarayla irtibata geçmem söylendi bende aradım o numarayı. Numaradaki beyefendinin çözümü bir telefoncuya gidecekmiş ve ücreti karşılığında yeni IMEI tanımlatacakmışım parasını verip aldığım telefona zaten telefonun garantisi de bitmiş öyle söyledi. Böyle bir şeyi yapmayı reddettim haliyle.

Telefonun garantisinin bitmesi telefonu kullanamayacağım anlamına mı geliyor acaba?

Tekrar Hepsiburada müşteri hizmetlerimi aradım durumu izah ettim ve bana telefonu biz sizden alıp IMEI sorununu düzeltip geri yollayacağız, size göndereceğimiz mail ben mesajları takip edin demelerine rağmen, bir sonra ki gelen mesajda telefoncuya gitmemi söyleyen satıcının numarasını tekrar yolladılar irtibata geçmem gerektiğini yazmışlar. Şimdi yine aradım Hepsiburada müşteri hizmetlerini ve bana satıcıyla aradaki bağlantıyı sağlayamayacaklarını telefonun garantisi bittiğini ve bir şey yapamayacaklarını söylediler.

Bir başkası kaçak yolla telefon getirecek ve nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama benim kayıtlı faturalı telefonumun IMEI’sini kullanacak ceremesini de ben çekeceğim.

Reklam yapmak ürün satmak falan kolay önemli olan böylesi sorunları çözmektir. Hepsiburada gibi yıllardır satış yapan bir firmanın çözümü bu mudur yani? Anlaşma yaptığı satıcılara karşı müşterilerini böyle mi koruyor? Yazıklar olsun bir daha da Hepsiburada’dan alışveriş yapmayacağım asla...

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 23 Ekim 15:19

Merhaba Soner Bey, Yaşanan durum nedeniyle üzgünüz. Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 21884687 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler