Hepsiburada Bu Kadar Özensiz Bir İş Yapan Firma Görmedim

Kadir Kadir14 Kasım 2020 02:28

İndirim zamanı her tarafta duyura duyura zorla bir şey alın diye başımıza kaktılar. Sırf 50 TL ucuz ve bilindik firma diye tercih ettik. Kampanya ile aldığım ürünler kutusuz, ambalajsız, hasarlı, ağzı açık şekilde geldi. Getiren de kendi teslimat firmaları hepsiJET. Ben bunu kabul etmiyorum dediğim halde gülerek bizlik bir durum yok deniliyor. 

Sırf üzerimde sorumluluk kalmasın diye sıfır sipariş ettiğim ürün için git koli bul değişim talebi oluştur, kargoya teslim et. Bunlar bana teslim edildikten yarım saat sonra gerçekleşen durumlar. O kadar özensiz gönderilmiş ki, hani al te gönderdik yetmiyor mu gibi. Bakalım halen kargoya verilmeyen ürünüm var kaç gündür. Şimdi iade ettiklerim değerlendirme sürecindeler. 

Kampanya bitti, stoklarında mal da yok ücretini geri öde gitsin işlemi yapılacak. E işte paranı geri veriyorum mağdur etmiyorum seni durumu. Bir de kurumsal özür dileyelim tamam kapansın. Satın aldıklarımı başka satıcılarda fahiş fiyata almak zorunda mıyım kampanya zamanı herkes sizden ucuzdu. Yazık ben gider iki kat parasını verir alırım da siz bu kalitenizi bu şekilde artıramazsınız. Gösterin gücünüzü tedarik edin distribütörden koyun Hepsiburada kolinize sağlam şekilde biz de herkes önünde teşekkür edelim. Ama bugüne kadar hiç yapmadınız yine yapmayacaksınız böyle bir güven duygusunu. Yemin ettim bedava yazsanız almam.

Sepetimdeki tutara bakın bakalım ne kadarlık alışveriş yapmışım sizden. Sizin müşteriye tutumunuz yapıştır adres etiketini üzerine gönder gitsin. Kapıya teslime gelince de güler yüzle yırtık pırtık halde teşekkür bekleyin. Diğer alışveriş sitelerinden örnek alın biraz, bugün sokaktaki ufak esnaf bile kendi kolisiyle sipariş gönderiyor, yazık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kadir 16 Kasım 2020 15:32

Aynı yukarıda belirttiğim gibi kurumsal bir özür, inceleme başlanıyor, sonra da mesaj ile hesabınıza tutar geri yatırıldı. Aslında paketin çektiğim resimleri ile sizi cümle aleme rezil etmek lazımdı. Siz yakıştırdınız da ben kendime yakıştıramıyorum devam ettirmeyi. Sizin bir Amazon ya da Trendyol olabilmeniz için 10 fırın ekmek yemeniz gerekiyor. Bu hizmetinizle sadece sanayi sitesi içinde deterjan toptancısı olursunuz, temizlik maddesi dışında bir şey alınmaz.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 14 Kasım 2020 11:07

Merhaba Kadir Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 66834839 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler