08 Ağustos 2018
Yorum Yap
#10762107

Hepsiburada Bozuk Telefon Mağduriyeti!

Yaklaşık 20 gün önce Hepsiburada'dan aldığım telefon elime arızalı olarak ulaşmıştır. İade talebinde bulunduğum zaman başta kutuyu açtığım için telefon ikinci ele düştü gibi ifadeler kullanıldı. Açmadan ekranın bozuk olduğunu anlama ihtimalim in olmadığını belirttim. İade değişim talebi ile bir kargo kodu aldım telefonu gönderdim. Telefon ellerine ulaştıktan iki gün içinde bana dönüş yapılması gerekirken dördüncü gün yine ben onları arayarak ürünün durumunu sordum. Bilgi verilmesi için talep oluşturuldu iki gün sonra bana ürün için servis raporu almadığım için telefonun bana geri yollandığı rapor alıp tekrar göndermem gerektiği söylendi. İstediğim durumda ise teknik servise kendilerinin de gönderebileceklerini söylediler. Ben de telefonu bana göndermeden servise yollayıp raporu almalarını istediğimde bana telefon kargoya verildiği için bunu yapamayacaklarını ancak bu taleple geri yollarsam ürünün teknik servise gönderimini yapabileceklerini söylediler.


Ürünün geri gönderileceğine dair mail iki gün sonra geldi. Gelen mail den sonra iki gün geçmesine rağmen hala tarafıma bilgi verilmedi kargo kodu ulaşmadı. Aradığımda ise hala en kısa sürede bilgi verilecek şeklinde konuşmalarla geçiştiriliyorum. Gönderilen ürünün zaten cayma hakkı olmasına rağmen ürün kusurlu bir ürün olmasına rağmen 20 gündür mağdur edilip geçiştirilmem kabul edilir bir durum değildir. Hepsiburada gibi kurumsal bir firmaya güvenerek hata mı yapıyor insanlar. En kısa sürede gereği hakkıyla yapılmazsa Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmaktan çekinmeyeceğim.

Furkan Furkan 220 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi08 Ağustos 2018

    Merhaba Furkan Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 90020327 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler