Hepsiburada Bir Ayda Gelemeyen Gardırop Siparişim Hakkında

Gökçen Gökçen24 Ekim 00:22

23 Eylül günü Hepsiburada'dan sürgülü yan modüllü gardırop siparişi verdim. 5 Ekim'de kargoya verildiğini görünce (7 Ekim teslim tarihi görünüyordu) eski gardıroptan eşyalarımı boşaltıp beklemeye başladım. Hala bekliyorum... Üç gün önce bir türlü gelemeyen gardırobun akıbetini öğrenmek için Hepsiburada çözüm merkezini aradım. Oradan durumu anlattım talebimi oluşturarak bana bilgi vereceklerini söylediler iki gün daha bekledim. Tekrar yazınca ürünümün Horoz Lojistik firmasında kargoda olduğunu kargo takip numarası vererek 21 Ekim'de teslim edileceğini söylediler. 21 Ekim günü saat 15.00'e kadar bekledim bu arada çalışan bir insanım ha geldi ha gelecek derken kapıda kaldı gözümüz. 

Hala bir gelişme olmayınca Hepsiburada tarafından verilen telefonu Horoz Lojistik kargo firmasını aradım konuştuğum hanımefendi ürünün fiziksel olarak (! ) onlarda olmadığını satıcı firma ile iletişime geçmemi söyledi. Satıcı firma Hepsiburada'nın kendisi olduğu için tekrar Hepsiburada'ya bildirdim. Yine talep oluşturup aynı şeyleri söylediler kargo firmasına uyarının yapıldığını kargo firması onlarda olmadığını gardırop iki firma arasında kayıp... Hala bekliyorum daha yeni kargo hareketlerinde İzmir depoda teslimatta olduğu görüldü. 

Sanırım bunca şikayete daha yeni kargoya verildi. Daha önce de birçok kez Hepsiburada'dan alışveriş yaptım. Şu an efsane üyeyim hatta. Daha önce de büyük eşyalar aldım hiç böyle bir durumla karşılaşmadım çok üzücü hiç yakışmadı böyle bir durum Hepsiburada'ya mağduriyetimin aciliyetle giderilmesini istiyorum eşyalarım ortada 1 aydır gardırop bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Gökçen 4 hafta önce

Bana ayın 13 inden beri aynı cevapları veriyorsunuz ben cevap değil çözüm istiyorum. Zaten çözüm (! ) merkezini çözemediği için buraya taşımak zorunda kaldım durumumu. Bir de dün bakıyorum ki daha teslimat gerçekleşmemiş sorunum çözülmemişken çözüm merkeziniz talebimi kapatmış bugün teslimatın gerçekleşeceğini söyleyerek hem de tabii ki yine ortada yok ürünüm. Horoz Lojistik ile iletişime geçtim yine firmaya sitemde bulundum 5 Ekim'de kargoya verildiği gözüken ürün hala niye teslim edilmedi diye. Firma ürünün kendilerine 22 Ekim'de teslim edildiğini şu an teslimat şubesinde olduğunu henüz dağıtıma çıkarılmadığını söyledi teslimatı hızlandırmak için notunu aldı. Yarın da gelmezse zaten hiç teslim etmeyin. Bu nasıl bir oyalamacadir. Siz 5 Ekim kargoya verildi diyorsunuz gerçekte kargoya ben sizinle iletişime geçip dolabın akıbetini sorunca alelacele 22 Ekim'de kargoya verip bir de kargo firmasını uyardığınızı söylüyorsunuz... Bu nasıl bir çözüm firma sizi siz firmayı suçluyorsunuz bu arada mağdur daimi müşteriniz. Ben artık aynı cevapları istemiyorum ya ürünümü teslim edin ya da iptal edin beklemekten yoruldum. 1 aydır ürün peşine düştüm. Yazışmalarımızdan bazıları ben anlam veremedim gerçekten bir sorun çözülmeden talep nasıl kapatılır.

np_image3 Ekli Görsel Var
Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 86830995 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler