Hepsiburada Bildirilmeden Siparişimin İptal Edilmesi

Nilay Nilay1 hafta önce

08.04.2020 tarihinde hepsiburada.com üzerinden 849 *****47 numaralı sipariş ettiğim ürünler yerine başka bir alıcının siparişleri gönderildi. Yurtiçi Kargo ile ve Hepsiburada ile defalarca iletişime geçmeye çalıştım ancak 44 gündür bir çözüm bulunamadı. Bugün bana herhangi bir bildirim yapılmadan siparişim iptal edildi. Tüketici Hakları'na göre öngörülemeyen sebeplerden dolayı sipariş iptali tüketiciye bildirilmeden yapılamaz.

Cevaplar

profile-icon Nilay 1 hafta önce

Merhabalar, Sürecin başından beri hangi iletişim kanalı ile görüşürsek görüşelim iade, tutar,. Vb. Bir durumdan şikayet etmedim. Bu süreci iyi yönettiğiniz için teşekkür ederim ancak durum her ne olursa olsun bu karşılıklı bir anlaşmaysa, ticaretse tüketici bilgisi dışında bir karar verilemeyeceğini halen savunuyorum. Teşekkürler, İyi çalışmalaar.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 1 hafta önce

Merhaba Nilay Hanım, Siparişinizde yer alan ürününüz tarafınıza teslim edilemediğinden tutar 21.05.2020 tarihinde iade edilmiştir. Ödeme yaptığınız bankanızın, bu tutarı hesabınıza yansıtma süresi ortalama 2 iş günüdür. Bu süre tamamen ödeme yaptığınız banka tarafından belirlenmektedir. Geri ödemenizin hesabınıza yansımasını ödeme yaptığınız banka ile takip edebilirsiniz. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler