Hepsiburada Beni Bıktırdı

Nihat Nihat20 Mart 14:39

Eşim, dostum, ailem, yıllardır bu siteden alışveriş yaparız. 21 şubatta satın aldığım rx590 ekran kartını 26 şubatta iadeye gönderdim. İademi otomatik mesaj ile reddettiler. Birkaç kez mesaj yolu ile diretmem sonucunda bana ürünün orijinal ambalajı ile gönderilmediği için iadesinin kabul edilmediğini bildirdiler. Müşteri hizmetleri ile sayısız kez görüşme sağladım, ürünün geldiği şekilde geri iletildiğini (bahsettikleri iç ambalajın kutu içeriğinde mevcut olmadığını) defalarca belirtmeme rağmen yalancı konumuna düşürülen biz olduk. Daha sonrasında ürünün YouTube.com'de mevcut olan kutu açılım videolarını (sayısız video mevcut) ilettim. 

Bu süreçte neler çektirdiklerini gelin bana sorun! Müşteri hizmetlerinde görüştüğüm her temsilci beni farklı yönlendirdi, oradan oraya oradan oraya... 20.03.2020'de iademi gerçekleştirdiler. Peki ya bu ürünü alan kişi ben değil de bir başkası olsaydı? İç ambalajı olmadığı için iadeniz reddedildi mesajından sonra iç ambalajının olmadığını kanıtlamayı başaramasaydı? Gönderdiğiniz ürünün kutu içeriğinden haberdar bile değilsiniz ki insanları yalancı durumuna sokup bir ay boyunca her gün en az 5-6 kez telefon görüşmesi yaparak kendimizi izah etmek zorunda bırakıyorsunuz. Telefon faturalarını kim karşılayacak? Lafa gelince ''kolay iade''.

Ben uzun uğraşlar sonucunda hakkımı geri aldım. Etimle kemiğimle iğrendim yönetiminizden. Bir daha Hepsiburada mı? aman aman, Allah mecbur bırakmasın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Nihat 20 Mart 17:46

Ben zaten yorumumda iadeyi sonunda kabul ettiğinizi yazdım. Fakat insanları ne denli uğraştırdığınızı, olmayan ambalajları bahane ettiğinizi kısacası iade süresince yaşattığınız zorlukları anlatıp, insanları uyarmak istedim. 14 gün herhangi bir sebep göstermeksizin cayma hakkımı kullandırtmamakta ne kadar çabaladığınızı anlattım. Tekrar söylüyorum Hepsiburada'dan sitesinden elektronik ürün alışverişini kesinlikle önermiyorum!

Hepsiburada Logo Hepsiburada 20 Mart 15:36

Merhaba Nihat Bey, Yaşanan durum için özür dileriz. Aynı durumun tekrar yaşanmaması adına gerekli tüm aksiyonlar alınmıştır. Siparişinizde yer alan ürününüze ait sipariş tutarı iade edilmiştir. Ödeme yaptığınız bankanızın, bu tutarı hesabınıza yansıtma süresi ortalama 2 iş günüdür. Bu süre tamamen ödeme yaptığınız banka tarafından belirlenmektedir. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler