Hepsiburada Ayıplı Ürün Satıp Oyalıyorlar

Sevim Sevim09 Kasım 2020 19:21

İki ay önce bilgisayar aldık ürün özelliklerinde 500gb dahili harddisk var yazıyor gelen üründe yok hemen firma ile iletişime geçtik Asus servise yollayın 500gb harddisk yok yazsınlar değişelim dediler yolladık belgeyi aldık tekrar aradık yollayın dediler yolladık aradan haftalar geçti ses yok tekrar aradık Biz de Asus 'a göndereceğiz dediler Asus 'a yollayıp ürün arızalı mı diye baktırmışlar arıza yokmuş dediler dalga mı geçiyor bunlar anlamadım. Kim size ürün arızalı dedi ki. 

Ya bizi salak yerine koyuyorlar ya kendilerine zaman kazanıyorlar. Çocuğumuz üniversiteyi kazandı. Bunlar Covid'den daha fazla zarar verdi. Çocuk online derslere katılamıyor. Bizi mağdur ettiler. Umarım bir daha kimseye ayıplı ve kusurlu mal satmazlar. Ben Tüketici Hakları'na verip hakkımı orada arayacağım. Firmada tas kayıp kimsenin birbirinden haberi yok. Reklamlarına bakıp yanılmayın asıl film çok çok kötü.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 09 Kasım 2020 19:53

Merhaba Sevim Hanım, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 16421395 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler