11 Şubat
Yorum Yap
#11569673

Hepsiburada Arızalı Ürün Gönderildi, İade Alınmadı!

Hepsiburada.com sitesinden, istanbul_Kurumsal adlı kullanıcıdan su arıtma cihazım için filtre seti satın aldım. Kargo sağlamdı ancak filtreleri cihazıma taktığımda filtrelerin bir tanesinin gövdesinden dışarıya sızıntı olduğunu fark ettim. Firma ve satıcı ile temasa geçmek istesem de yazdığım mesajlara dönüş alamadım. İade talebi oluşturdum, ürünü gönderdim ancak satılabilir özelliği olmadığı için aynı şekilde bana geri gönderilmiş.


Birincisi ürün özelliği gereği cihaza takmadan arızalı olduğunu nasıl anlayabilirim? Yazdığım mesajlara cevap alamazsam ne yapmam gerektiğine nasıl karar verebilirim? Bozuk ürünü müşteriyle temasa geçme zahmetine bulunmadan geri göndermek nasıl bir işletmeciliktir? Bir de gönderdiğiniz bozuk ürünü ben ne yapayım? Satın aldığım ürün şu anda hiçbir işe yaramıyor.

Alper Alper 938 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi11 Şubat

    Merhaba Alper Bey, Yaşanan durum için tekrar özür dileriz. Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler