Hepsiburada Arızalı Ürün Farklı Renk Ve Kargo Teslimatı!

İsmail İsmail26 Mart 21:28

Fantom Pratix elektrik süpürge 10.03.2020 tarihinde elime ulaştı, ürün farklı renkte gelmişti, bir şey olmaz diyerek ürünü açıp kullandık ve 1 gün inde ürünün bütün boya ve baskıları kendiliğinden dökülmelere başladı ve çekim gücünü alta vereceğine çekim gücünü motora vermeye başladı, ürün arızalı diye iade talebi ya da değişim talebi ile geri gönderdim 14.03.2020 de satıcıya ulaştı ve satıcı ürünü kutudan çıkarıp kullandığımı ve ürünü kesinlikle iade veya değişimini kabul etmiyoruz diye reddetti, ayrıca şu an 26.03.2020 aradan 12 gün geçti ne Hepsiburada ne de satıcı firma irtibata geçmedi benimle, müşteri hizmetlerini aradığımda satıcı firma kargoda Barkod hatası oluşmuş dedi, şimdi ürün hem istemediğim renk ve 1 günde boyası ve motoru bozuldu ve 12 gündür bozuk ürünü bana geri göndermelerini beklemek. Aklım almıyor hem arızalı ürün satın hem de iade ve değişimi kutudan çıkarıp kullandığım için reddedin ve reddedilen sattığınız bozuk ürünü 12 gündür de göndermeyin gerekirse Tüketici Heyeti'ne başvuracağım resmen insanın akıl dengesi ile oynuyorsunuz bu nasıl bir satış mantığı, 1 günde bozulan ürünü iade ve değişimi reddedip 12 gün geçmesine rağmen ürünü göndermemek, şu an duygularımı anlatamam ama sizi bütün çevreme bana yaşattığınız alışveriş deneyimini en yakın çevreme herkese tüm detaylarına ince incesine anlatacağım. Cidden böyle bir şey olamaz Hepsiburada mı bir daha asla!

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon İsmail 27 Mart 14:20

Kaydı dün ben oluşturdum, sizin ilgilendiğiniz bir şey yok, satışı yapıp gerisine karışmıyorsunuz, sizin yüzünüzden evde hanımla tartışıp duruyoruz kaç gündür. Yazıklar olsun nereden kanıp sizin gibi o kadar güvenilir sattıkları malin arkasında duran firma diye güvenip sizin sitenizden sipariş ettiğim güne, bahaneniz hazır neymiş efendim elektronik cihazlarda kutudan çıktığı an değişim ve iade kabul edilmezmiş, yaw arkadaş ben o ürünü kutudan çıkarıp kullanmadan nasıl bileceğim arızalı mi değil mi diye, her şeyi geçtim arızalı çıktı iade değişim yapmıyorsunuz peki neden servise verip kendiniz uğraşmıyorsun, urun 1 günlük 1 gün, üründeki marka boya etiketleri 1 günde soyulup dökülmeye başlamış ve halen kendinizi hakli çıkartmaya çalışıyor, bana ürünü göndermeyin, ne iade ne para ne de urun istemiyorum bir şeyden, Yazıklar olsun bir daha ömrümde sizden tek alışveriş yapmayacağım, bulamadığım urun tek sizde bile olsa çok acil ihtiyacım bile olsa asla. Üründe parada sizin olsun, 13 gün oldu bugünle gerçekten çok çok hayal kırıklığına uğrattınız, satıcı firma ci ile görüşün göndermesin urunu alsın dandik arızalı urunu kendi evine götürüp kullansın, parayı da istemiyorum, kargo gelse de o urunu teslim almayacağım hoşçakalın.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 27 Mart 13:58

Merhaba İsmail Bey, Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 98575858 no'lu kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon İsmail 28 Mart 20:12  

    Bugün 1 günde arızalanan ürünü 14 gün bekletip bugün geri göndermişler arızalı halde helal olsun Hepsiburada baksa bir şey demiyorum pes artık hepsiburadami bir daha kesinlikle aslaaaa!

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler