Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kenan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Hepsiburada Arızalı Bilgisayar Gönderdi!

2.601görüntüleme
Kenan
Kenan 14 Şubat 2020 17:37

Hepsiburada aracılığıyla Asus bilgisayar aldım. Firma da bt sanal market teknoloji diye bir firma. Bilgisayarın kutusunu açtık. 3 Saat şarj edin diyordu. Ettim açtım. Bir saat geçmeden Mavi ekran hatası vermeye başladı. Ya sabır dedim bekledim sürekli aynı hatayı verince kutuya yapıştırdıkları telefonu aradım açan olmadı. WhatsApp numarası vermişler ona da ekran görüntüsünü gönderdim. Geri dönüş olmadı. Ben de Hepsiburada aracılığıyla iade için talep oluşturup geri gönderdim. Hala firmadan tepki yok. Hepsiburada'yı aradım arıza tespit mi ne yaptırmam gerekiyormuş (nereden bileceksem, güya sözleşmede yazıyormuş) Ben talep oluşturup kargoya verdim. Şimdi kendileri tamire gönderip düzeltilebilirse bilmem ne zaman bana göndereceklermiş. Düzeltilemezse para iadesi olacakmış. Şimdi korkum yine Mavi ekran hatası. Araştırınca benzer şeyler yaşayanları görünce içime korku girdi. Adamlar da bir türlü dönüş yapmayınca 3600ün üstünde paramı düşünmeye başladım. Buraya yazarsam belki tutuşup yazarlar. İyi ki ŞikayetVar var.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada15 Şubat 2020 11:38

Merhaba Kenan Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Kenan
Kenan15 Şubat 2020 15:17

Beni bilgilendirmişler. Bana cehennemin dibindeki servise göster tutanak tuttur dediniz. Bilgisayar aynen bana geri gönderilmiş. Küfür eder gibi bir de. Şimdi de buraya cevap yazmışlar. Bugün aldım ürünü tekrar (cumartesi 15 şubat 2020) açtım ürünü aynı hata.

Kenan
Kenan15 Şubat 2020 15:35

Ayrıca Hepsiburada da ürün için yazdığım yorum hakaret veya küfür içermemesine rağmen yayımlanmadı. Bu bilgisayar yüzünden çok mağdurum. Galiba işin sonu Tüketici Hakları'na gidiyor. Maddi olarak zorluk yaşatmalarının yanına bir de manevi olarak yıpranmak eklendi. Uzaktan doktora derslerimi alamıyorum ve mağdur oldum. Kaybedecek zamanın varmış gibi bir de bu iade vs. İşleriyle uğraştırıyorlar beni. O kadar kızgınım ki anlatamam.

2 Yorum

Kenan
Kenan17 Şubat 2020 19:14
 

Bugün Asus bilgisayarın garanti belgesinde yazan Adana servisinin aslında Lenovo servisi olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. 2. Defa Hepsiburada iade talebi ile kargoladım. Bas ağrım devam ediyor.

Kenan
Kenan25 Şubat 2020 16:15
 

Hala problemim çözülmedi. Mağduriyetim devam ediyor. Hepsiburada sorumluluk üstlenmiyor. Bt sanal markete ulaşılmıyor. Şu an param elimden alınmış durumda, bilgisayarım ne alemde bilmiyorum. Paramı geri istiyorum vermemek için bin takla atıyorlar.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler