Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Feyza'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  2 Yorum

Hepsiburada Apple Türkiye Garantili Diye Replika Kulaklık Satışı Yaptı

1.462görüntüleme
Feyza
Feyza 23 Kasım 2020 16:03

hepsiburada.com üzerinden eşimle sipariş verdiğimiz ve 14.09.2020 tarihinde teslim aldığım profetech firmasının gönderdiği "Apple Airpods Pro bluetooth kulaklık mwp22tu/a (Apple Türkiye garantili) " yazan ürün bluetooth problemi nedeni ile sürekli bağlantı problemi yaşıyordu. Ürünü Apple teknik servise götürdüm ve sonunda ürünün seri numarası orijinal bir üründen kopyalanmış çakma ürün olduğunu belirttiler. Bu arada ürün tarafıma faturasız gönderildi ve teslim aldığım andan beri Hepsiburada'dan fatura talep etmekteyim fakat olumsuz olarak yanıtlanıyor ya da çözüm talep kaydı oluşturup size döneceğiz diyorlar, hala fatura yok. Çakma ürün Hepsiburada aracılığı ile tarafıma satıldı. Ürünü kargo ile iade Hepsiburada'ya iade ettim ve asla çözüme ulaşamıyorum. 

Ürünüm hangi birimlerinde ya da inceleniyor mu o da bilinmiyor. Akıbeti ne olacak belirsiz. Satıcının telefonu da elimizde yok çünkü fatura göndermedi. Apple Türkiye garantili yazarak tarafıma sattıkları çakma çıkan faturasız ürünle yanıltıldım. Hepsiburada dan çakma olup olmadığı ürünü satmaya/ Apple Türkiye garantili diye yanlış beyan ile müşteriyi yanıltmaya olanak sağladıkları ve sorun yaşayınca hiçbir şekilde yardımcı olmadıkları için şikayetçiyim. Satıcı firma da beni Hepsiburada ismini kullanarak mağdur etmiştir. Paramın iadesini ya da orijinal ayıpsız ürünümü "Apple Airpods Pro bluetooth kulaklık mwp22tu/a (Apple Türkiye garantili) " istiyorum.

Gelişme
Gelişme

21 Aralık 2020 12:06

Hepsiburada ürünümüzü serviste kaybetti sanırım. Eylülden beri devam eden süreç hala çözümsüz bekliyor. Üstelik ürününün servis süreci bitti kargoladık dediler fakat geçersiz bir kargo takip kodu verip kodu da asla düzeltmeyerek bizi oyalamaya devam ediyorlar.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada23 Kasım 2020 19:35

Merhaba Feyza Hanım, Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için sipariş numaranızı iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Hepsiburada

Hepsiburada Logo
Hepsiburada24 Kasım 2020 10:54

Merhaba Feyza Hanım, Talebinizle ilgili görüşme sağlamak için sizi aradık ancak ulaşamadık. Size yardımcı olabilmemiz için bilgilerinizi güncellemenizi ve sipariş numaranızı iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Hepsiburada

Feyza
Feyza25 Kasım 2020 15:36

Hepsiburada 301497731 numaralı siparişimizin iadesini kabul etti, fakat paramızı hesabımıza hala iade etmedi. Her gün müşteri hizmetlerinin cevabı "Bugün gün sonuna kadar iade edeceğiz" şeklinde ama iade alamadık.

Feyza
Feyza02 Aralık 2020 14:53

Para iadesi talebi onaylandı şeklinde verilen cevap dün itibariyle Hepsiburada tarafından değiştirildi. Şu anda ürün teknik serviste inceleniyor cevabı veriliyor tekrardan. İki ileri bir geri, çözüm yok! Bu şekilde vakit kaybı yaşıyoruz sadece!

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Özge
Özge30 Kasım 2020 14:07
 

Birebir aynı sorunu ben de yaşıyorum, iade süreci için Hepsiburada asla muhatap olmuyor.

 1
Feyza
Feyza30 Kasım 2020 22:07
 

Çokça müşteri kaybettiler!

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler