Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Hepsiburada, Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth Kulaklık

Adem
01 Nisan 11:57
609

Hepsiburada.com üzerinden Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth Kablosuz Kulaklık satın aldım. Yolda yürürken, metroda veya minibüste hiçbir müdahalem olmaksızın cihaz kendi kendine mod değiştirmektedir. Noise Cancelling, Transparency gibi özelliklerle dinlediğim yayın birkaç saniyeliğine kesiliyor ve bu durum hiçbir müdahalem olmadan gerçekleşiyor.

Ürün için arıza talebinde bulundum ve bana yeni bir ürün gönderildi. Ancak gönderilen yeni üründe de aynı sorun mevcut. Örneğin, Fatih'te Avrasya Tüneli'ne girmeden önceki vericilerin yanında cihaz kendi kendine mod değiştiriyor.

Tekrar arıza talebinde bulundum ve Hepsiburada'ya yazarak ürünün fabrika çıkışlı olarak hatalı olduğunu, hatalı üretim olduğunu ve para iadesi ya da farklı bir ürünle değişim talebinde bulunduğumu ilettim.

Bana yine sıfır bir ürün gönderildi. Hepsiburada ile iletişime geçtim ve bu ürünün hatalı üretildiğini, paketi açmam durumunda yine hatalı bir ürünle karşılaşacağımı belirttim. Paketi açmadan iade talebinde bulundum fakat beni yine servise yönlendirdiler. Müşteri temsilcisi ise ürün özellikleri altında yazdığı gerekçesiyle anlamsız bir yorumda bulundu. (Elbette 'kendi kendine mod değiştirir ve sizi rahatsız eder' ifadesi yazmıyor.)

Servis sürecinde yaklaşık 20 gün mağdur oldum ve görünüşe göre ürün fabrikadan hatalı çıkıyor. Son gönderilen paketi açmadım. Ürünü geri alıp paramı iade etmelerini ya da başka bir marka göndermelerini istiyorum. Aksi takdirde Tüketici Mahkemesi'ne başvurmayı düşünüyorum.

Hepsiburada, Anker Soundcore Life Q30 Bluetooth Kulaklık
01 Nisan 12:00 (Şikayetten 2 dakika sonra)
01 Nisan 13:10
Adem
01 Nisan 13:30

Hepsiburada'dan aradılar. Dedim ki: Son yollanan ürünü hiç açmadım, ürünü alın, paramı iade edin. Kabul etmedi. Aç, bozuk çıkarsa, yine servise yolla diyor. Servise gönderirsem bir 20 gün daha heba olacak. Yaklaşık, 20 + 20, yani kırk gün zaten kulaklığı kullanamadım. Bir 20 daha 60 eder. Adamlar bozuk, hatalı üretim, ya da yanlış planlanmış ürünü satıyorlar. Paramız ile rezil oluyoruz. Uğraş dur. Müşteri temsilcisine, bu ürünü kimseye satmamanız lazım dedim. İnsanlar bununla uğraşmamalı dedim. Dedim de ne oldu! Ürünü açmamışsın diyor. İki tane açtım 'hatalı' çıktı. Bu da büyük ihtimal 'hatalı' çıkacak. Sürekli servisle mi uğraşacağız. Servis ürünün para iadesini isteyebilir diyor. Öncekinde niye istemedi o zaman. Hem para iadesi isterse bu ürünü satmaktan vaz geçecek misiniz! Yani Hepsiburada beni aradı da neyi çözdü. Laf ebeliğinden başka bir şey yapmadı.

Hepsiburada Değişim Şikayetleri

Hepsiburada Değişim Talebi İstediğim Ürünün Para İadesini Yaptı!

Musabcan
20 Haziran 2023 20:41
313
Hepsiburada Değişim Talebi İstediğim Ürünün Para İadesini Yaptı!
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz