Hepsiburada Alışveriş Pişmanlığı

Barış Barış03 Nisan 14:01

Dambilcim Platinum 85 kg halter seti 85 kg dambıl seti ağırlık seti vücut isimli ürün 27.03.2020 tarihinde sipariş ettim güncel bilgilerde MNG Kargo'ya verilmiş olup, son kargo hareketi 30.03.2020'dir. 

Teslimat günü olan 01.04.2020 tarihi geldiğinde ürünün teslim edilmesi gereken günde teslim edilmediği in Hepsiburada müşteri hizmetleri ile irtibata geçtim gün içinde teslim edilmesi gerektiğini edilmez ise tekrar aramam gerektiğini söylediler ve bende kargoyu beklemeye başladım ardından kargom gün içinde teslim edilmedi ve tekrar WhatsApp üzerinden Hepsiburada ile iletişime geçtim burada ki kişi bana kargomun "siparişiniz 100 yıl mah. Adnan kahveci cad. No. 27/b Süleymanpaşa/Tekirdağ şubesinde olarak görüntülemekteyim. Kargo firmaları ile aktif iletişim sağlayamamaktayım." olması gereken şubede olduğunu söyledi ve bende kargomu teslim almak üzere kargo şirketinin şubesine doğru yola çıktım ve şubeye vardığımda orada öyle bir kargo olmadığını benim adıma bir kargonun olmadığını söylediler. Ardından bunu öğrendikten sonra tekrar Hepsiburada ile iletişime geçtim bu sefer kargo şubede demek yerine kargonun transfer sürecinde olduğunu tarafıma ulaştırılacağını beyan ettiler. 02.04.2020 tarihinde ise kargonun hala tarafıma ulaşmadığını görünce bu sefer Hepsiburada yerine MNG Kargo ile bir görüşme sağladım.

MNG Kargo Hepsiburada çalışanlarının aksine sadece ürünün faturasının kesildiğini ve ürünün kargoya verilmediğini söyledi bunu öğrenmenin üstüne tekrar Hepsiburada müşteri hizmetlerine bağlandım anlattım ve kayıt oluşturduklarını söyleyip geçtiler sürekli bir kayıt oluşturuyorlar fakat kargonuz verilecek verildi veya para iadesi yapılacak gibi net ve kesin bir şey söyledikleri yok sürekli bir oyalama olayı var. Ürünü satın aldığım firmanın numaralarına ulaşmaya çalışıyorum fakat sürekli meşgul çalıyor.

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 06 Nisan 10:47

Merhaba Barış Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 59921657 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler