08 Kasım
#12927462

Hepsiburada Aldığım Ürün Şarj Olmuyor

09.08.2019 Tarihinde, 903792656 Sipariş numarası ile, safir sf-607 model, şarj edilebilir profesyonel saç kesme makinesi satın aldım. Ürün teslim edildiğinde çalışır vaziyetteydi. Birkaç kullanımdan sonra şarjı bitti. Yeniden şarj etmek istediğimde, şarj edilemediğini gördüm. İthalatçı firma Ada grup aradığımda direk ürünü iade etmemi önerdiler. Bunun üzerine iade kodu alıp iade ettim. Bu arada kutudan herhangi bir faturanın çıkmamış olduğunu fark ettim. Yani bir de faturasız ürün satılmıştı. İadeden birkaç gün sonra, kargodan dalga geçer gibi tekrar eski ürün gönderildi.


İthalatçı firmayı aradığımda, kendilerinin aracı olduğunu, ürünü para iadesi açıklaması ile tekrar iade etmemi söylediler. Bunun üzerine tekrar Hepsiburada müşteri hizmetlerine döndüm. Müşteri hizmetleri, alay eder ve yukarıdaki iade görüşmeleri olmamış gibi; ürünün kullanılmasından dolayı iade alınamayacağını belirtti. Ezcümle; ürünün tamiratı ve iadesi hususunda müşteriyi çaresiz bırakan, aynı zamanda faturasız ürün satışına aracılık ederek, ülke ekonomisine zarar veren bu siteyi kınıyorum.

Hakan Hakan 516 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi08 Kasım

    Merhaba Hakan Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler