Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Aldığım Ürün Gönderilmedi

417görüntüleme
Şeyhmus
Şeyhmus 26 Kasım 2020 11:58

11.11.2020 tarihinde Hepsiburada sitesi üzerinden Erbaboğlu isimli firmadan 2684,70 TL ile Uğur derin dondurucu siparişi verdim. Satıcı 19.11.2020 tarihinde ürünün faturasını kargo ile gönderdi fakat ürün gönderilmedi. Satıcıya telefon ile ulaştığımda ürünü Mardin/Midyat'a gönderemeyeceğini dalga geçer gibi istiyorsam Gaziantep'e gönderip (arada 400 km var) ürünü oradan teslim alacağımı veya siparişi iptal etmemi söyledi. Tabi bu arada ürünün fiyatı 500 TL'den fazla zam yemiş. 

Bunun üzerine Hepsiburada müşteri hizmetleri aracılığıyla şikayet dosyası oluşturup ürünün gönderilmesini ve iade etmem halinde aynı ürünü o parayla alamayacağımı belirtip ürünün gönderilmesini veya zararın karşılanmasını istedim. Müşteri hizmetleri ürünün satıcı firmanın stoğunda olmadığını belirtip siparişi iptal etmemi istedi. Fakat ürünü aldığım Erbaboğlu firması aynı ürünün satışına halen devam ediyor. Üstelik ürünün indirimli fiyatı 3126,44 TL ile halen satışta. Sorunumun Hepsiburada tarafından çözülmesini istiyorum.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada26 Kasım 2020 13:54

Merhaba Şeyhmus Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 91699277 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla,

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler