Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ömer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

Hepsiburada Aldığım Ürün Daha Teslim Olmadan 100 Tl Düştü

827görüntüleme
Ömer
Ömer 26 Kasım 2020 10:03

Hayatımda ilk kez Hepsiburada üzerinden 24 Kasım salı günü Samsung m51 siyah cep telefonu siparişi verdim ( 3499 + 10 TL kargo ücreti ) bugün itibariyle ( 25 Kasım ) telefon halen daha teslim edilmemesine rağmen, Hepsiburada'da aynı ürün yine satıcı Hepsiburada olmasına rağmen, aşağıdaki resimde de görüleceği üzerine 3399 TL'ye düşmüş bulunmakta. Yani 100 TL daha fiyatı düşmüş. Hem de daha ürünüm kargoda, teslim edilse 1-2 gün geçse yapacak bir şey yok nasip der geçerim. Neyse müşteri hizmetlerini aradım, hangi siteden alırsanız alın bu durumda yardımcı olup, iade de ediyorlar, kuponda tanımlıyorlar. Hepsiburada büyük şirket, yardımcı olurlar müşteri hizmetlerini arayayım dedim, onlar bizim yapacağımız bir durum yok, siz WhatsApp desteğe yazın onlar muhakkak yardımcı olurlar dediler. Yönlendirdiler. Sonra WhatsApp desteğe yazdım, güzel bir şekilde mağduriyetimi anlattım. Yardımcı olmalarını ilk kez Hepsiburada üzerinden telefon aldığımı altını çize çize söyledim. Verilen yanıt aynen şu " böyle bir sürecimiz bulunmuyor, yardımcı olamayacağım. " hemen 2 saniye geçmeden, farklı bir konu varsa yardımcı olayım.

Kardeşim bu ne kibir. Bu nasıl müşteriye yaklaşım tarzı. Sizin şirket olarak büyüklüğünüz böyle ise, yazıklar olsun böyle müşteri memnuniyetinize, aynı durum daha 5 gün önce bilgisayarda geldi başıma meramımı güzel şekilde beyan ettim. Adamlar anında hesabıma iade etti. Sizin memnuniyetiniz buysa yarın ( 26 Kasım ) gelecek olan siparişimi almayacağım. Alsam da sizden yanıt gelene kadar açmam. Yardımcı olmayacaksanız iade edeceğim. Hepimiz insanız. Bugün aynı durum o saygısız WhatsApp ekibinizdekilerin başına gelse. Eminim çok daha fazlasını yapardılar. Acilen sorunumun çözülmesini, müşteri memnuniyeti kapsamında iademi istiyorum.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada26 Kasım 2020 12:02

Merhaba Ömer Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 60690881 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ömer
Ömer26 Kasım 2020 12:18

Sonucu merak eden arkadaşlar ; " Merhaba Ömer Bey, Şikayet var üzerinden iletmiş olduğunuz talebiniz üzerine size ulaşmaktayız. Belirttiğiniz ''Sana özel telefon ve tabletlerde 1500 TL’ye 50 TL, 3000 TL’ye 100 TL indirim! '' kampanyası 24 Kasım 22:00 - 30 Kasım 23:59 tarihleri arasında sipariş verilmesi dahilinde olması nedeniyle işlem yapılamıyor. Farklı bir kampanyayı tercih edebilir veya web sitemizde sürekli güncellenen kampanyalarımızı takip edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. " bunu yazmışlar. Sonuçta benim kartımda yer olsa şu an 3399 TL den alabilirim. Ve gelecek olan ürünü de iade edebilirim. İlla insanlar böyle vakit kaybı, maddi kayıplar mı yaşasın... Ne kadar saçma bir çözüm sunuldu. Kesinlikle hiç kimse bu siteden alışveriş yapmasın. Görüyorsunuz basit olan konuyu nasıl zorlaştırdılar.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

İlknur
İlknur30 Kasım 2020 01:58
 

Kardeşim senin zarar yine 100 TL biz 300 TL fazla ödedik ya nasip dedik artık...

 1
Ömer
Ömer30 Kasım 2020 02:20
 

Mevzu bunların yapmış olduğu adaletsizlik aslında

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler