Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mete'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

Hepsiburada 3 Hafta Teslim Edilmeyen Ürün Gerekçesiz İade Klasmanına Alındı

2.691görüntüleme
Mete
Mete 26 Kasım 2020 16:22

Yurt dışındayım. 5 Kasım'da Hepsiburada sitesinden Atlas Kırtasiye satıcısından gvfc versatıl kalem aldım. 62sında Atlas Kırtasiye hepsiJET ile kargoyu gönderdi. Ürün uzun süre hepsiJET te bekledi. Kargo takibinde işleniyor olarak gözüktü. Site mesajlardan şikayet yazdım. İlgileniyoruz bilgi vereceğiz diyerek iki hafta oyaladılar. 23'ünde yasal işlem yaptıracağım diyerek bir uyarı mesajı yazdım. 24'ünde birer saat arayla iki ayrı müşteri temsilcisi ard Arda arayarak "daha fazla mağdur etmemek için! " sipariş iptali ile para iadesi teklif ettiler. Reddettim. Ürünün teslimini istedim. Tekrar işleme alındığına dair mesaj gönderildi. 24'inde başka bir müşteri temsilcisi tekrar arayarak bir önceki günkü yaklaşımla siparişi iptal etmemi talep etti. Reddettim artık bu konuda ürün teslimi dışında telefonla aranmamı ihtar ettim.

Bugün (25 Kasım) bir mesajla ürünün iadeye girildiğini ve paranın bankama iade edileceği bildirildi. Ama hesabıma bakarsanız sipariş tamamlandı ve teslim edildi gözüküyor. (ikisi de ekte yer alıyor) Ürünü çok uygun koşullarda ve puan da kullanarak almıştım. Tekrar almaya kalksam ciddi maddi zararım oluşacak. Ayrıca hediye amaçlı siparişti. Esprisini de yitirdi. Son derece profesyonellik dışı ve iptidai çalışan bir alışveriş sitesi. Sürekli özür diliyorlar ama sorunun çözümü bir Yana aydınlatıcı net bilgi bile vermiyorlar. Tabii bu yasal dayanak da vermemek amaçlı. Hep kargo firmasını suçluyorlar. Oysa kendi grup firmaları. Ürün asıl satıcıya da geri iade edilmedi. Kaybetmedilerse, büyük ihtimalle mükerrer bir satış dolayısı ile başka bir aboneye teslim edildi. Organizasyonları yetersiz. Sorumsuzlar. İhmallerini kamufle edip süreci sürüncemede bırakarak kendilerini kurtarmak için iki hafta oyaladılar. Avukatımla irtibat halindeyim. Yasal haklarımı kullanacağım. Ve hukuki işlemler tamamlanınca üyelikten de ayrılacağım.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada26 Kasım 2020 16:42

Merhaba Mete Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 17746912 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler