Hepsiburada 21 Gün Önce Aldığım Klima Hala Ulaşamadı.

Serkan Serkan27 Mayıs 15:41

6 Mayısta Hepsiburada üzerinden LG marka 18000 BTU Klima aldım ve beklemeye başladım. Sitede kargo takip ten baktığım zaman 11 Mayıs ta teslim tarihi gözükmesine rağmen pandemi dolayısı ile kargoların gecikebileceğini bildiğimden biraz daha beledim. Ürün bir süre daha beklememe rağmen gelmeyince Hepsiburada yardım hattını aradım, ve kargoların çok yoğun olduğunu biraz daha beklememi istediler. Fakat bu sırada Hepsiburada sitesinde Kargo takip kısmından bir bilgide alınamıyordu. Sonraki günlerde tekrar aradığımda (7 gün önce) durumu ileteceklerini şikayetimi kayda aldıklarını ilettiler. Bugün (27 Mayıs) yine aradım ve bana dönülen cevap şikayetinizi ileteceğim oldu. Neredeyse Kredi kartından 2nci taksit çekilecek yakında. Ürün yok ve evim tadilatta bir klima yüzünden ler yarım kaldı. Bu ürünü geriye dönük nerede tıkanmış bulun diyorum cevap veremiyorlar, ürüne zam gelmiş iptal edip başka alsam zarar edeceğim. Şimdi sayın Hepsiburada yetkilileri benim ürünümü kapıma getirecek çözümünüz var mıdır? İptal ettik demek benim için çözüm değil zira beni zarara uğratırsınız. Sağlıklı günler.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Serkan 01 Haziran 16:41

Sayın Hepsiburada yetkilileri, 2 gün önce bu mesajı atmanıza rağmen henüz tarafıma dönen olmadı, zaten defalarca kurumuna şikayetleri iletmeme rağmen herhangi bir aksiyon gösterilmedi, bilgilendirme yapılmadı, ilgi gösterilmedi ve çağrı merkezinize yetkili bir kişi ile görüşmek istediğime dair not bırakmama rağmen arayan olmadı. Bu platform üzerinden de size derdimi anlatmaya çalıştım ve tatmin edici bir aksiyon gelmediği sürece de sürdüreceğim. Madem bu kadar büyük organizasyon yürütüyorsunuz para kazandığınız biz müşterilerinize ilgi göstermenizi beklemek te hakkım. Siz mağduriyeti çözün ki bende buraya yapılan hizmet için teşekkürlerimi yazayım. İyi günler.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 30 Mayıs 12:27

Merhaba Serkan Bey, Öncelikle yaşanan olumsuz deneyimden dolayı özür dileriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 91174697 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler