Hepsiburada 2 Aydır 3 Gün İçinde İade Edeceğiz Diyerek Yanıltmakta

Taylan Taylan3 hafta önce

Neredeyse her alışverişimi Hepsiburada üzerinden yapıyorum, buna kitaplar da dahil. Fakat Hepsiburada'nın satıcı olduğu kitaplar, depolarından gönderilirken hiçbir ambalaja sarılmadan sadece kargo poşetine atılarak gönderiliyor ve kitaplar kargoda gelene kadar tüm kenarları ve köşeleri zarar görmüş, bazen kapakları/sayfaları katlanmış oluyor. Kapıdan teslim almayarak iade etmişliğim bile var. Defalarca dile getirdim "kutuya koymuyorsunuz da en azından bir kat bile olsa baloncuğa sarın, hadi en kötü streç film ile sarın" diye ama nafile. Bunun üzerine ben de çözümü, onların satıcı olduğu kitapları alırken hediye paketi olarak işaretleyerek 5TL ekstra ödemekte buldum.

Yine bu durumda olan kitap siparişim bana geldiğinde, hediye paketi seçmeme rağmen direkt kargo poşetine atılmıştı. Ben de bunun üzerine "o zaman hediye paketi için ödediğim 5TL'yi geri istiyorum" dedim. Olayın 5TL'sinde olduğum için değil, kitaplara her zaman yaptıkları saygısızlıkta. Ki düzgün göndersinler diye yapılan ekstra ödemeye rağmen torbaya atıp göndermelerinden ötürü. Sembolik bir 5TL o. Şu an bile hesabıma bakıldığında son 3 ay içinde 30bin tl'nin üzerinde siparişim mevcut Hepsiburada üzerinden, buna rağmen o 5TL'yi 1 ayı geçti geri yatırmadılar. Devamlı açılan taleplerime 3 gün içerisinde yatırılacaktır diyerek talebi kapatıyorlar. 

Para geri yatırılmayınca tekrar arayıp açtırıyorum. 4. Kere talep açıldı. 18 Eylül'de sipariş vermiştim kitabı, hala uğraşıyorum. Bir kere de arayıp 10TL hediye kuponu teklif ettiler, "hayır" dedim, "ben 5TL'mi geri istiyorum ve onu da Hepsiburada dışında harcayacağım, düzgünce kitap paketlemeyi becerebilseydiniz **-**-**-**gibi, zaten o 5TL'yi ödemek zorunda da kalmamam gerekirdi." "Peki o zaman 3 gün içerisinde hesabınıza geri yatıracağız 5TL'yi" dedi telefondaki kişi. Ama yine aynı senaryo.

Yazdıkları tüm cevapları toparladım ve çıktısını aldım. Dün açtırdığım talebim üzerine gelen cevabı da ekleyerek Tüketici Hakları'na başvurmayı düşünüyorum. Resmen dalga geçiyorlar müşterileriyle. İyi ki Amazon geldi Türkiye'ye, umarım kısa sürede satıcılar oraya geçiş yapar da ben de bütün online alışveriş hareketlerimi oraya aktarırım. Bir firmanın yapabileceği en büyük hatalardan biridir düzenli alışveriş yapan müşterisini rakip firmaya kaptırmak.

Cevaplar

profile-icon Taylan 3 hafta önce

Öyle mi? Peki ya 56163440 numaralı,76046181 numaralı ve 71989794 numaralı taleplerimi "yatıracağız" diyerek kapatan, hatta 71989794 talepte yatırdık diye yalan söyleyen kimdi? Sizin devam ediyor dediğiniz 69029207 numaralı talebi, ben zaten diğerlerini kapattınız diye açtım. Bir önceki talebimde parayı yatırdığınızı söylüyorsunuz. Banka ile görüşüyorum ve banka paranın yatmadığını, firmadan dekont/tarih/saat bilgilerini almamı istiyor. Size yeni talep oluşturunca da sözü geçen 69029207 numaralı talepte 3 gün içinde yatıracağız diyorsunuz dekont göndermektense. Birden tekrar yatırmamış olduğunuz, sırf olayı bankaya atmak ve geçiştirmek için yalan söylediniz. Buradan da paylaşayım bu talepleri de boşa sıkmış olmayayım herkes görsün. Zaten ilk başta öyle bir hediye paketi ücreti ödemediğimi bile iddia etmeye kalktınız, kalkıp da size kanıtlayınca gönderdiğiniz mailler ile, o zaman kabullenmek zorunda kaldınız. Müşterilerini yalan söyleyerek geçiştirmeye çalışan bir firmasınız. Buyurun herkes görsün nasıl çözüm süresi uyguluyormuş bu firma 1buçuk aydır:

np_image4 Ekli Görsel Var
Hepsiburada Logo Hepsiburada 3 hafta önce

Merhaba Taylan Bey, Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 69029207 numaralı kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler