Hepsiburada 11 Gündür Teslim Edilmeyen Siparişim

Abdullah Abdullah06 Nisan 16:39

Ekte resmi göreceğiniz 867252583 sipariş numaralı ürünü 23 Mart 2020 günü Hepsiburada.com adresinden satın aldım. Ürünün sayfasında 26 Mart 2020 tarihinde teslim edileceği yazmaktaydı. Bende buna istinaden Hızlı Gönderim yaptığını Hepsiburada.com beyan ettiği için sipariş verdim. Ardından 30 Martta Hepsiburada.com Müşteri hizmetlerini arayarak kargomun durumunu öğrenmek ve tarafıma göderimini sağlamak için iletişime geçtim.

 Kendileri son girdinin 25 Martta transferde olarak göründüğünü bu tarihten beri kargo firmaları olan hepsiJET'in bir girdi yapmadığını, durumun aciliyetini belirterek bir talep oluşturacaklarını, 2 günü içerisinde bu durumun çözümleneceğini belirttiler. Fakat tarih 1 Nisan oldu talebim çözümlenmedi. 

Bende 2 Nisan'da HepsiJET ile iletişime geçtim. Müşteri Hizmetlerinin çalışmadığını sadece HepsiJET.com üzerinden Canlı Destek bölümü ile yazılı olarak iletişime geçileceğini öğrendim ve öyle de yaptım.

 3 Nisan'da hepsiJET Canlı Destek hattı gün içerisinde beni arayacaklarını ya da mesaj, mail yoluyla iletişime geçeceklerini tarafımı bilgilendireceklerini söylediler. Bu beyanlarının üzerinden tam 3 gün geçti bugün 6 Nisan 2020 ve ne arandım ne de mail ya da mesaj aldım.

 Bugün (6 Nisan2020) iki kez Hepsiburada Müşteri hizmetleri ile görüşme yaptım ve bu görüşmelerde klasik cevaplar aldım. ''Kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçeceğiz, 2 iş günü içerisinde çözümlenecek vs.'' ve üstelik iki görüşmede görüşme ortasında yüzüme kapatıldı! Ayrıca 30 Mart 2020'de ki talebimde 2 iş günü içerisinde sözde çözümlenecekti. 

Bugün tarih 6 Nisan 2020 üzerinden 7 gün (1 hafta) geçti hala çözüm yok, talep aktif görünüyor. Bu durumun kısa sürede çözülmesini, en kısa sürede siparişimin tarafıma iletilmesini, durumla alakalı olarak aranarak iletişime geçilmesini talep ediyorum. Aksi takdirde yarın 7 Nisan 2020 CİMER, BTK, Tüketici Hakem Heyeti ne varsa başvuracak ve durumun takipçisi olacağım. Bu firmadan bundan sonra ne alışveriş yaparım ne de çevreme yaptırırım. Bu siparişimde son. Bir an önce çözün!

Cevaplar

profile-icon Abdullah 10 Nisan 19:40

Bu sene çözecek misiniz yoksa 2021'i mi bekleyeyim? 16 gün oldu bu neyin kafası, sözde iki günde teslimdi. Sadece boş laflar...!

profile-icon Abdullah 09 Nisan 17:17

Evet, bugün 9 Nisan 2020. Nerede çözümünüz? Hala kargo bekliyoruz. 14 gün oldu el insaf!

Hepsiburada Logo Hepsiburada 07 Nisan 08:30

Merhaba Abdullah Bey, Öncelikle yaşanan durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 65678655 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler