18 Eylül 2017 #9478287

Hepsibilisim.com Satın Aldığım, Parasını Ödediğim Ürünü Keyiflerine Göre İptal Ediyorlar!

İhtiyacım olan ürünü araştırma yaparken ucuz gördüğüm için 1 adet aldım. Ödemeyi yaptım proforma fatura düzenlendi ürün onay maili geldi bir süre sonra bir mail ile sipariş iptali yaptıklarını söylediler. Ürünü siteye girerek aynı fiyattan tekrar sipariş verdim yine parayı çektikten sonra 5 dakika içinde bana sormadan izin almadan isteğim dışında iptal ettiler.


Beni aramalarını istedim aradılar ve hiç akla yatmayan bir nedenle ürünün kur farkından dolayı yanlış fiyat girişi yapıldığı söylendi. Ses kaydı mevcuttur. Birkaç saat sonra aynı ürünü sitelerinde fahiş fiyatla satmaya devam ettiler ben mağdur oldum. Ürün satın aldığım fiyat üzerinden bana 1 adet satılmazsa elimdeki belgelerle Tüketici Mahkemesine başvuracağım.

Mert 64 Okunma

Cevaplar

  • Mert18 Eylül 2017

    "Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde" ürünün stoklarda olmaması veya temin edilememesi olarak gözüken durumlarda geçerlidir. Ürün zaten satıştaydı ve benim siparişim iptal edildikten sonra aldığım ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere ürün fiyatının arttırıma gidilerek stok sorunu olmadığı açıkça belli olmakta.

  • Hepsibilisim.com Temsilcisi18 Eylül 2017

    Sayın Mert Y., MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ'nde belirtilen yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Madde 16 (4) Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde satıcı veya sağlayıcının bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur. Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaşması olarak kabul edilmez. Buradan da anlaşıldığı gibi durumun ana tedarikçinin veri akışından kaynaklandığını, kur karışıklığı yüzünden dolar olan fiyatın TL olarak yansıdığını yazılı olarak tarafınıza bildirildik. Bunun akabinde yukarıda sizin de belirtiğiniz gibi ürün akışı düzeltilmeden yeniden sipariş verdiğiniz. Bu durumda piyasa fiyatının çok altında bir ürünü size göndermemizin mümkün olmadığını da ayrıca tarafınıza bildirdik. Yasal yollara başvurmak pek tabi ki hakkınızdır. İyi günler dileriz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön