Heart Tonic Baştan Aşağı Ciddiyetsizlik!

Derya Derya06 Haziran 12:09

Annemin internetten bir anlık gafletle verdiği sipariş için ön yargılı davranmayıp öncelikle araştırmaya başladım. Telefon görüşmelerinde İddia ettikleri hiçbir şey İnternet sitelerinde yazmıyor. Tarım bakanlığı, Sağlık Bakanlığı vs... Güven verici tüm kurumların adını kullanıyorlar. Ürün içeriği, izinleri, onayları na ait hiçbir şey sitelerinde yok. Hemen ertesi gün aynı numarayı arayıp, (212 942 75 87) bu süreci ve İnternet sitelerinde iddia ettikleri hiçbir bilgiye ulaşamadığımı söyleyerek, ürün ve firma hakkında detaylı bilgiyi bir de kendilerinden talep ettim. Yanlış siteye baktığımı iddia edip birkaç farklı site adı verdiler, bırakın orada ekstra bir bilgi olmasını o isim ve uzantılarda Web siteleri bile yok. Telefonda zaten bilgi vermiyor, veremiyorlar. Doğal olarak siparişi iptal ettiğimi beyan ettim. Ama hanımefendi, "tamam iptal ettim" gibi çok ciddiyetsiz cevapları ile telefonu suratıma kapadı. Akabinde tekrar aradım, bu defa da bir beyefendi çıktı o daha beter. Firmalarının unvanını ve yetkili bir kişi ile görüşmeyi talep ettim. Sanki tüketici ve danışman değil de 2 sevgili kavgası gibi laubali ve trajikomik bir hitabetle ünvanı veremeyeceğini, ürünümü iptal edemeyeceğini, bunu hak etmediğimi, siparişi veren insanların aklı yok mu vs... Gibi alaycı bir şekilde konuşarak o da suratıma telefonu kapadı. Bundan sonraki süreci tahmin edebiliyoruz, zorla siparişi gönderecekler ve tabi ki kabul etmeyeceğiz. Bu leri az çok bilen biri olarak Sonrası için de bir tahminim var ama yaşayıp göreceğiz. Avukatımıza gerekli bilgiyi verdik. Tüketici Hakları'na da başvurumuzu hafta başı itibariyle yapacağız. Biz deneyimlerimizi paylaştık. Umarım bu tarz e_ticaret siteleri ve hatta burada çalışan insanlar için ciddi yaptırımlar getirilir de hakkı ile çalışan dürüst insanların sicilleri de bu tarz kurumlar sebebi ile etkilenmez.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Nuri 4 gün önce  

    Beni en çok üzen şey kapıda kargo yu gondren firmaya ulaşamayıp ürünün gönderildiği balmumcu Yurtiçi Kargo yetkilisine bu firmadan şüphelendim urunu almak istemiyorum dedim. Yetkili firma müşterimiz urunu teslim alin dedi sorun varsa iade edersiniz.

  • profile-icon Nuri 4 gün önce  

    Aydı gaflete ben de düşüp internette gördüğüm reklama tepki verip sipariş ettim. Gönderici e pos Bilisim taşıyıcı olarak Yurtiçi Kargo yu seçmiş ve bu is 5 aydır filan şikayet almasına rağmen yurt içi bu firmayı bayrağı altında koruma gönüllü hala.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler