22 Aralık 2018
Yorum Yap
#11338987

İnsanları Mağdur Eden Hdi Sigorta

Aracımı 2015 yılı Ekim ayında aldım. 2018 Aralık ayı içinde hiç kusurum olmayan bir kaza geçirdim. Park halindeki aracıma hasar verdiler servise gönderdim aracımı. Aracın lastiğinde de yırtılma olduğu için tamir olmaz yenisi takılacak dediler ve Hdi Sigorta dosya sorumlusu araç lastiğinden %50 yıpranma payı kesmiş. Şöyle ki; araç neredeyse 2016 model. Aracın hasar gören lastiği kar lastiği bu araç daha 49. Bin km civarında kar lastiklerini 2016 yılından beri kullanmış olsam bile nasıl %50 yıpranır. Sadece kar lastiği kullanmış olsam bile böyle yıpranmaz araç.


Bunların dışında esas kızdığım nokta şu lastiklerin raf ömrünün 10 yıl olduğunu söylüyor bayiler ben lastikleri 2016 yılında aldım ama lastik üretim yılı 2014 yılı diye yıpranma 2014 'ten mi başlayacak? Hak mahrumiyeti değil midir bu?


Bugün sizler galeriden sıfır bir araç alın, lastikleri bir önceki yıla aittir, büyük ihtimal o tamamen stoksal bir durum, sıfır aracınızın lastiğinin üretim yılı bir önceki yıl diye yıpranma payını aracı kullanmadığınız yıldan mı başlatılır? Bir çok ekspere sordum lastikler km' ye bakılarak yıpranma payı verilir dediler ama benim dosya sorumlum az para ödemek için sanırım beni böyle mağdur etti. Araç dosya numara 20**061. Gerekli incelemenin yapılarak mağduriyetimin giderilmesini rica ederim.

Oktay Oktay 820 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Oktay'ın Teşekkür Mesajı25 Aralık 2018

    Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Açıkçası bu dönüşü yapmanızı bekliyordum çünkü aracımın kaskosunu 3 yıl sizden yaptırdım ve bu kazada da hata oranım sıfır bu nedenle bu tutar karşı firmadan tazmin edilecek bu durumu göz önünde bulundurursak vermiş olduğunuz karardan dolayı beni mağdur etmediğiniz için teşekkür eder. İyi çalımalar dilerim.

  • Hdi Sigorta Temsilcisi25 Aralık 2018

    Sn. İlgili, Yapılan değerlendirme sonucunda %50 olarak belirlenen eskime payı (KKT) %25 olarak revize edilmiştir. Servise ödenecek olan toplam tazminat tutarı 14.725 TL'dir. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, HDI SİGORTA A.Ş. Müşteri İlişkileri

  • Hdi Sigorta Temsilcisi24 Aralık 2018

    Sn. İlgili, Sn. Oktay Ç.'ın başvurusu şirketimize ulaşmış ve gerekli incelemenin yapılabilmesi için ilgili departmanımıza yönlendirilmiştir. İnceleme süreci tamamlandıktan sonra Sn. Oktay Ç. ile iletişime geçilecek ve kendisine gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, HDI SİGORTA A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler