12 Şubat
Yorum Yap
#11575036

Hatemoğlu Giyim Yaptığım Alışverişten Dolayı Pişman Etti

Takriben 2 ay kadar önce Tekira AVM Hatemoğlu mağazasından yaklaşık 350 TL ödeyerek satın aldığım ayakkabılar farklı günlerde toplamda 3 kez giydikten sonra tabanından açılma yaptı. 28.01.2019 'da ürünü inceleme talebiyle mağazaya teslim ettim. Ürünü teslim alan mağaza müdürü 1 hafta içinde haber verileceğini söyledi. 1 hafta sonra durumu sormak için gittiğimde "ben size 1 hafta demedim,10 gün veya 14 gün dedim, ne söylediğimi biliyorum. " dedi. İnceleme işlemlerinden sorumlu personel ürünü mağazaya teslim ettiğim tarihte değil, tam 1 hafta sonra 05.02.2019'da incelemeye göndermiş. Dün ürünü mağazaya teslim edişimin tam 14. günü olduğundan ve tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmadığından mağazaya tekrar gittim.


Sorumlu personelin izinli olduğunu, ürünün üretici firmaya onarıma gönderildiği söylendi. Ben onarım değil değişim veya iade talebiyle ürünü teslim ettiğimi söyledim. Hatemoğlu genel merkezini aradığımda onarım sürecinin devam ettiği, şu aşamada bir işlem yapılamayacağı, ürün incelemeden döndükten sonra mağazadan ürünü teslim almayıp tekrar incelemeye gönderebileceğim söylendi. 350 TL ödediğim ve sadece 3 kere giydiğim ayakkabıları onarılmış şekilde kullanmayı -doğal olarak- istemiyorum.


Ürün üretiminden kaynaklı hatadan dolayı yaratılan bu mağduriyetimi gidermek adına hiç kimseden yardım alamadım ve alamıyorum. Hem firma müşteri hizmetleri, hem de mağaza müdürü bana karşı takındığı alışveriş etiğine sığmayan tavırlarla beni yaptığım alışverişten dolayı pişman ettiler. Ürünle ilgili yaşadığınız herhangi bir sorunda karşınızda çözüm odaklı tek bir çalışan bile bulamayacaksınız.

Ozan Ozan 619 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler