02 Ekim
#12702220

Happy Center Müşteri Memnuniyeti Yok

12.09.2019'da Happy.com'dan 6 adet Hipp 3 Combiotic mama siparişi verdim. Ürünler İstanbul içerisinden kargolandı ve gelen ürünlerin 4 tanesi doğru (Hipp 3 Combiotic mama) 2 tanesi yanlış üründü (Hipp 1 Combiotic mama). Yanlış ürünleri müşteri hizmetleri ile konuşup geri gönderdim ve doğru ürünlerin bana geri gönderilmesini istedim. Ürünleri 18.09.2019 tarihinde geri gönderdim. 24.09.2019'de müşteri hizmetleri doğru ürünleri tarafıma gönderdiğini iletti.


26.09.2019'da ürünler gelmediği için tekrar müşteri hizmetleri ile konuştuğumda önce yanlış ürünlerin kargosunun ellerine ulaşmadığını söylediler. Sonra kontrol ettiklerinde yanlış ürünlerin ellerine ulaştığını doğru ürünlerin kargoya verileceğini söylediler.


2 gün önce kargoya vermiş olduğunuzu söylemiştiniz dediğimde bir yanlışlık olduğunu söylediler. En son İstanbul 'da deprem olduğu için kargolarda sıkıntı olduğunu bahane ettiler. Bugün 01.10.2019. Müşteri hizmetleri ile niye hala ürünlerin elime ulaşmadığını sorduğumda kendilerinin ürünleri kargoya teslim ettiklerini ama kargoda hareket görmediğini ifade ettiler. Kısacası Happy markası 19 günde İstanbul içerisinde bebek maması gibi önemli bir ihtiyacımızı kargoya vermeyi başaramayan bir firmadır. En son ücret iadesi istedim. 3 gün içerisinde iade yapacaklarını söylediler. İnandık mı tabii ki hayırrr. Bakalım ne kadar sürede ve en önemlisi doğru miktarda iade yapabilecekler mi? Kısacası ürünlerde kampanya yapıyoruz diye her yerde ilan vermek yerine önce ürünlerinizi doğru kargolayabiliyor musunuz? Müşteri memnuniyetiniz nedir?

Burcu Burcu 1.110 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları