Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Arif'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Zorluğun Adıdır Halkbank

1.844görüntüleme
Arif
Arif 06 Ocak 09:30

Halkbank'ı maaş müşteri olduğum için zora ki kullanmaktayım. Ama sürekli sorun yaşıyorum ve sürekli kandırılıyormuşuz hissiyatı yaratan bir banka. Kredi hesaplatmak için şubeye uğradım şartları uymayınca kullanmadım ama işlem yapan hanımefendi benim adıma kredi kartı hem de Gold class vs. Yüksek limitli bir kart başvurusu yapmış adıma sağ olsun. 

Rızam olmadan gönderilen bu kartı iptal için günlerce uğraştım ama başaramadım kart mobil bankacılıkta hep aktif görünüyor. Yine talebim olmadan maaşımın iki katı bir açık hesap tanımlamışlar bunu iptal ettirmek içinde uğraştım en sonunda bir yetkiliye ulaşıp, hallettim sandım, ama meğerse sadece limitimi düşürmüşler. İptal için tekrar ulaştım talep oluşturuldu ve gelen cevap ''yapılan incelemeler neticesinde açık hesap kulanım talebim uygun bulunamamıştır'' şeklinde geri dönüş aldım bu ve bunun gibi zoraki hizmet kullanımına dair bu bankanın entrikaları bitmek bilmiyor. Teknoloji ve müşteri yaklaşımı açısından birçok alternatifi varken kim neden bu bankayı tercih etsin?  

Halkbank Logo
Halkbank06 Ocak 10:20

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank06 Ocak 15:29

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler