Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Paraf Kart Başvurusu

1.424görüntüleme
Mehmet
Mehmet 20 Ocak 11:43

Aralık ayının sonlarında internet üzerinden kredi kartı başvurusu yaptım. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçtiğimde de mesai saatleri içerisinde izin alamadığım ve sürekli olarak çalıştığım için herhangi bir şubeye gidemediğimi belirttim ve şubeyi kendime yakın bir konumda seçtiğimde bana yardımcı olunacağı, gerekirse işlemlerimin kurye ile halledilebileceği bilgisi verildi. 1 haftadır Halkbank müşteri hizmetleri ile görüşüyorum konuyla alakalı olarak ve bana dedikleri tek şey sistemde güvenlik bilgilerim olmadığı için herhangi bir işlem yapamadıkları oluyor. Verdikleri tavsiye ise şube olarak seçmiş olduğum Ankara Cebeci şubesi ile iletişime geçmem oluyor ancak şubenin de telefonları asla açılmıyor, şube içindeki çalışanlardan herhangi birisiyle görüşme imkanı yakalayamıyorum. Haliyle 20 gündür kredi kartı ile ilgili ne bir bilgi veriliyor ne de bir işlem yapılıyor, kendileri de sistemden bir şey göremediklerini belirtiyorlar. Gerçekten çok ilginç bir yönetim şekli olmuş, normalde yoldan insan çevirip kredi kartı veren bankalar varken bunlar başvurusu yapılmış kartı ulaştıramıyorlar.

Halkbank Logo
Halkbank20 Ocak 12:27

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank20 Ocak 15:07

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Mehmet
Mehmet20 Ocak 17:03

Öğle saatlerinde gelen mail şikayet metninde yazdığım hiçbir şeye cevap vermiyor ve daha önce bana söylenenlerle çelişiyor. Gerekli bilgi güncelleme işlemlerinin sadece banka şubesinden yapıldığı, dolayısıyla şubeye gitmem gerektiği yazılmış. Şikayet metninde de belirttiğim üzere kart başvurusu yaptıktan hemen sonra ve daha sonraları kendilerini aradığımda da defaatle belirttim, çalıştığım kurum gereği mesai saatleri içerisinde iş dışında bir yere gidemediğimi belirtmeme rağmen ısrarla bunu çözüm olarak sunuyorlar. Kendi vadettikleri şeyleri söylediğimizde özel ilgi bekliyormuşuz muamelesi hiç hoş değil. Arayıp başvurunun iptalini isteyeceğim. Gerçekten ayıp.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler