Kredi Kartımla İşlem Yapılmış,Halkbank'ın Umursamazlığı Ve İlgisizliği

Murat Murat1 ay önce

Kredi kartımdan yüksek miktarda para çekilmiş ve banka bu durumdan bir haber ben arıyorum, haber ediyorum. 2 haftadır incelemede. Ne yeni kartımı gönderiyorlar, ne de iade hakkında bilgi veriyorlar. İlgisiz müşteri hizmetleri. Her aradığımda aynı cevap inceleme aşamasında, kart ise basım aşamasındaymış. 1 haftadır aynı cevap. Lakayıt müşteri hizmetleri, tavırlar müşteri ile ters konuşmalar lakayıtlaşmış kurum iyice zaten. 

Banka kredi kartımı başkası nasıl kullanıyor bu sizin zaafiyetiniz. İkincisi inceleme, bu kadar uzun sürmez, kredi kartımı her zaman kullandığın kartı, bu pandemi döneminde niye insanları mağdur edip, göndermiyorsunuz. Her şey kayıp saçma sapan iş, zaten maaş hesabımı da kartımı da bu hafta gelmez ise, iptal ediyorum, bulunmaz Bursa kumaşı değilsiniz.

Gelişme :

19 saat önce

Bankanın zaafiyeti sonucu kartımdan internette işlem yapılmış ve bankadan kartımı iptal ettirip yenisini istedim kart 1aydir oldu gelmiyor ne zaman arasam müşteri hizmetleri kuryedeymiş ve kuryeyle iletisim sağlayamıyorlarmış her şey tas kayıp kimsenin kimseden haberi yok su zamanda kargo 2 günde geliyor banka kartımı 1 aydır kuryede gelecek ve her seferinde talep oluşturuyorum aynı cevap kartınız adresinize yönlendirildi cevapları bu su pandemi doneminde insanları mağdur ediyorlar 1 aydır kartmi yenilenir kimsenin kimseden haberi yok kuryeyle iletisim bile saglayamiyorlar.

19 saat önce

Hiçbir gelişme olmadı 1 aydır yeni kart bekliyorum banka ilgisizliğine devam ediyor

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Murat 4 hafta önce

Vermiş olduğunuz iletisim bilgilerinizden zaten buraya yazmadan önce talep şikayetimizi belirtik ancak müşteri ilişkileriniz o kadar ilgisiz ve lakayıt tavır içinde olduklarından dolayı buraya yazdım bende biliyorum Halkbank diyolugu aramayı ilgisizler ve her gün aynı cevap çözüm odaklı değiller umursamaz tavır içinde müşteri temsilcileriniz var

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler