Halkbank'tan 441 TL Para Kesilmiş!

Tuncer Tuncer28 Ocak 18:47

Halkbank’tan çektiğim konut kredisi ile birlikte bana sorulmadan bir paket satıldı. Avantajlı muafiyet paketi adı altında 441 TL para kesilmiş. İptal etmek istediğimde müşteri temsilciliği Şubeye yönlendiriyorlar. Şube zorunlu olduğunu genel müdürlüğün talimatı olduğunu söylüyor. Müşteri Hizmetleri şikayetimi oluşturdu. E-mail olarak cevap yazılmış. Müşterilerimiz Bankamızdan kullanacakları konut kredilerinin başvurusu sırasında Bankamızca kendilerine sunulan söz konusu ürünler arasından tamamen kendi tercihleri ve ihtiyaçları doğrultusunda en uygun alternatif ürünü belirlemektedirler. Müşterimiz tercihlerini netleştirmeleri akabinde Bankamız mevzuatı doğrultusunda uygun kredi ürününden yararlanabilmektedirler. Avantajlı Muafiyet Paketi yukarıda belirtilen hususlar ve Bankamız mevzuatları doğrultusunda tahsil edilmekte olup iptali yapılamamaktadır. Ben herhangi bir tercihte bulunmadım. Ayrıca böyle bir pakete ihtiyacım da yok. Kullanmayacağım bir paketi zorla satıyor. Tüm şikayet kanallarını kullanacağımı belirtmeme rağmen dikkate alınmadım. Sıfır konutta 0,79 faiz oranından faydalanmamızın koşulu böyleymiş.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tuncer 30 Ocak 13:11

E-mail olarak bana cevap yazıldığını şikayetimi yazarken belirtmiştim. Şikayetimi oluşturduktan sonra herhangi bir dönüş sağlanmadı. Paket iptal olana kadar şikayetimi her platformda dile getirmeye devam edeceğim. Hiçbir şekilde bu pakete ihtiyacım yok ve paketi kullanmayacağım. Kamu bankasının bu şekilde haksız kazanç elde etmesini kabul etmiyorum.

Halkbank Logo Halkbank 29 Ocak 08:42

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 29 Ocak 08:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler