Halkbank'ta  Kredi İşlemlerinde Sıkıntı

Ayşegül Ayşegül23 Haziran 22:56

Halkbank'ndan esnaf kefalet aracılığıyla kredi çekmek için başvuru yaptım fakat pandemi döneminde farklı bir şehirde olduğum için devletimizin bize ayrıcalık tanıdığı 25000 TL lik esnaf destek kredisi çekmiştim önce bunu kapatmamı daha sonra başvurunun kabul edilebileceğini söylediler. Kapattım hesabı ve bu zor zamanda bir sürü faiz ve kesintilerden dolayı zarara uğradım. Krediyi verdiler fakat bu sefer de çektiğim 150000 TL lik krediden yaklaşık 8000 TL sini kestiler ve 7 gün bankada rehin tuttular. Paramı çekmek istediğimde ise 10000 TL sini dahi randevu aldınız mı önceden bilgi vermeniz gerekmekteydi diye durmadan zorluk çıkardılar. Paramızı bir hafta sebepsiz yere. Be ihtiyacımızın en çok olduğu donemde rehin alıp mağdur bıraktılar ve sonunda işlemler halloldu. Şimdi de hesabımda 565 TL gibi bir miktarda para kesilmiş. Hayat sigortası adına saçma sapan bir para kesmişler. Müşteri hizmetlerini arıyorum bana şube ile görüşün diyor. Kimse yardımcı olmuyor. Şu an çok aşırı derecede nefret eder oldum. Adında esnafa destek veriliyor ne kadar zorluk ve saçmalık varsa hepsini yaşattı. Kahramanmaraş Göksun şubesi müdürü bile bizleri tınlamaz şekilde davrandı ya. Kesintilerimin ne olduğunu bile bilmiyorum. Mobil bankacılıktan kesintilerimin ne olduğunu bilmiyorum. Her yerden kesmişler halende kesiyorlar ve muhatap yok. Yetkililerin ilgilenmesini ve mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 20 Ağustos 11:19

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Ayşegül 14 Temmuz 13:24

Kesinlikle beni arayan şikayetimle ilgilenen hiç kimse olmadı sadece buradan bu mesajı yayınlama maili geldi hiçbir şekilde mağduriyetimle ilgili geri dönüş yapılmadı otomatik gönderilmiş bir Mesajla mağduriyetim giderilmiyor bu kadar sorumsuz bir banka görmedim tüm işletme sahiplerine tavsiyemdir Halkbank'ndan uzak durun mağduriyet yaşamak istemiyorsanız o kadar çok ilgili banka varken Halkbank'la uğraşmayın benim gibi başınız ağrımasın

Halkbank Logo Halkbank 24 Haziran 07:51

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler