22 Ekim
#12829991

Halkbank'ın Yaşattığı Mağduriyeti

Bankamatikten para yatırmak için kartı makineye verdim ve kartınıza el konulmuştur yazan bir ekranla karşılaştım. Müşteri temsilcisiyle görüşmem şaka gibiydi böyle bir bank 24 kartımın hiç olmadığını iletti hanımefendi, yıllardır kullandığım kart hayalmiş oysaki. Ödememin son günü olduğunu ve para yatırmam gerektiğini iletince Parafdebit kartım olduğunu söylediler, şifrem yok dememe müteakip şifre oluşturdu hanımefendi ve tekrar bankamatikle başladım boğuşmaya çünkü para yatırma işlemini gerçekleştiremedim. Tekrar müşteri hizmetleri aranıyor, kibar bir beyefendi bana cihazın arızalı olabileceğini Ziraat Bankası ATM' sinden bu işlemi ücretsiz yapabileceğimi iletmesi üzerine Ziraat Bankası'ndan 1200 TL o karta yatırdım.


Eve dönünce hesaba baktım para yok. Tekrar müşteri temsilcisini ara, hanımefendi bu kartın herhangi bir hesaba bağlı olmadığını nasıl bu karta para yatırdığımı sorguluyor şaşkınlık içerisinde, mevcut hesabıma bağlayın kartı diyorum buradan yapılmıyor diye bir serzeniş. Neyse kalktım tekrar gittim gecenin bir yarısı ATM ye kartsız işlem menüsünden tekrar 1200 TL yatır tekrar ara müşteri temsilcisini şikayet oluştur Vs... Vs...


Aradan 2 gün geçmesine rağmen hala parayı hesabıma yatıramadılar, arıyorum müşteri temsilcisini bekleyeceksiniz sonuçlanmasını ama süre veremem diyor. Asıl anlamadığım şu ödenmesi gereken en ufak tutarlı paraları hiç es geçmezken ve günümüz teknolojisinde neyi inceliyorsunuz da 2 gündür bahse konu parayı bekliyorum ben, ödemelerimden kaynaklı mağduriyetim ne kadar umurunuzda, ya da bangır bangır yaptığınız teknoloji reklamları ve müşteri memnuniyeti hikayeleri gerçekten boş işler demek ki.
Ha unutmadan sorarsınız diye yazıyorum talep referans numaralarından bir tanesi: S1901315991

Mustafa Mustafa 783 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi31 Ekim

    Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Mustafa22 Ekim

    Kopyala yapıştır.

  • Halkbank Temsilcisi22 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları