29 Mart 2019
#11779945

Halkbank'ın Müşteriye Saygısı Yok!

Ne internet bankacılığı kullanabiliyor ne de internetten ya da telefondan alışveriş yapabiliyorum ve kredi başvurularım da sürekli reddediliyor maas hesabım Halkbank'ta olmasına rağmen. İlk defa telefon bankacılığıyla Halkbank'a ulaştım, cevap veren hanımefendi son derece kabaydı ve baba adımın tamamını benden alınca kendisini konuyla ilgili güvenlik sebebiyle uyardım. Kendisi yardımcı olamayacağını söyleyip kapattı. Ben bu asamaya kart şifremi ve bütün güvenlik verilerini girerek geldim telefonda, fakat hizmet almam engellendi. Bana bu görüşme sonrasında Halkbank diyalogtan şifre belirleme işlemi yaptınız diye SMS geldi, talebim bu olmadıysa da bu telefon bankacılığımda herhangi bir sorun olmadığının ve kişisel olarak bloklandığımın kanıtı. Sonrasında defalarca aradım ve otomatik mesaj beni menüye yönlendirmek yerine size yardımcı olamıyoruz lütfen bekleyin diyerek direk müşteri temsilcisine bağladı. Ve müşteri temsilcisi bana hizmet alamayacağımı ve şubeden bilgi alabileceğimi söyledi adını sorduğumda o** dedi fakat soyadı vermedi. Hiçbir açıklama yapmadan bana hizmet vermeyeceklerini söylediler, şubenin hafta sonu kapalı olduğunu acil görüşmek istediğimi kartımla hizmet alamadığımı söyledim ama kötü bir şekilde hiçbir açıklama yapmadan benimle konuşmayı red ettiler. Onca telefon faturasına mı hizmet alamama mı hakarete uğramama mı yanayım. Bu nasıl bir skandal inanamıyorum.

Nur Nur 1.093 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi01 Nisan 2019

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi01 Nisan 2019

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları