Halkbank'de Hayat Sigortası Cayma Hakkımı Kullanamadım

Hasan Hasan21 Eylül 10:19

Halk Bankası'nda iki adet hayat sigortam olduğunu fark edince 25.08.2020 de yapılan 29984796 poliçe numaralı hayat sigortasını 30 gün içerisinde cayma hakkımı kullanarak iptal ettirmek için aradım. İlk aradığım müşteri temsilcisi işlemi bir yere kadar getirdikten sonra derin bir sessizliğe gömüldü ve tüm diyalog çabalarıma rağmen ses vermedi ve telefon kapandı. 

İkinci arayışımda konuştuğum müşteri temsilcisi beni Halk Sigorta'ya yönlendirmeye çalıştı fakat ben zaten oradan geldiğimi sigortanın Halkbank diyalog üzerinden yapıldığı için sizin iptal edebileceğinizi söylediği için zaten sizi aradığımı söyleyince o da bir mesaj göndererek işlemi bir yere kadar getirdikten sonra bu işlemi yapması için başka bir müşteri temsilcisine yönlendirdi

. En son müşterisi temsilcisi Selin hanım ile görüşmeye başladığımda o da aynı şeyleri tekrar ederken benim bunları daha önce de dinlediğimi cayma hakkımı Halkbank diyalog aracılığıyla kullanabileceğimi söyledikleri için aradığımı beyan ederken beni bu işlem için şubeye yönlendirdi ve bu işlemi yapamayacağını beyan etti.

Öncelikle halk sigortayı aradım. Cevap: Halkbank diyalog aracılığıyla yapıldığı için sizin iptal edebileceğinizi söyledi. Sonra sizi Halkbank Dialog'u aradım. Cevap: işlemi yaparken derin bir sessizlik ve telefon kapandı cevap yok. Sonra tekrar sizi aradım. Cevap: beni Halk Sigorta'ya yönlendirdi. Oradan geldim deyince işlemi yapmak için ilgili birime aktardı. 

Sonra ilgili birimde ki müşteri temsilcisi. Cevap: Halk Sigorta'ya yönlendirdi oradan geldim deyince biraz bekletti ve yapamayacağını en yakın şubeye gitmem gerektiğini söyledi. Sonuç: ilgili şube Halkbank diyalog üzerinden yapılmış işlemler Halkbank diyalog üzerinden iptal edilebilir.

Yani bu poliçe iptal edilemez görünüyor. Bir anlık dikkatsizliğimle 2 dakika içinde yapılan bir işlem. ( Dikkatsizliğim diyorum çünkü zaten bankanızda kredi kullandığım için hali hazırda bir hayat sigortam bulunduğu için yenisine ihtiyacım olduğunu düşünememem) 1 saat boyunca görüşmelerim neticesinde cayma hakkımı kullanamadım, kullandırmadılar. Kısaca yapılan hayat sigortası cayılamaz öyle bir hakkınız olduğu söylense dahi!  

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 22 Eylül 10:02

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 21 Eylül 12:08

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler