Halkbank Zorla Kredi Kartı Gönderiyor

Cenk Cenk21 Ekim 11:14

Bundan 3 ay önce mevcut kredi kartımın süresi bittiği için tarafıma hem banka kartı özellikli hem kredi kartı özellikli "Dual Kart" isminde kart gönderdiler. Bende buna istinaden mevcuttaki Bank24 kartımı kapattırdım. Kapattırmaz olaydım! Bu "Dual" özellikli kart kullanım açısından kötü olduğu için hem kredi kartımı hem banka kartımı içeren bu "Dual" kartımı kapattırdım. Daha sonra sadece banka kartı özelliği olan "Paraf Debit" karta başvurdum.

 Üzerinden 1,5-2 ay geçtikten sonra müşteri hizmetleri beni aradı. Sistemsel hata olduğunu başvurmuş olduğum "Paraf Debit" özellikli kartımın talebim olmamasına rağmen kredi kartı fonksiyonu taşıyan "Dual" karta dönüştüğünü ve basılmış gözüken "Paraf Debit" kartımın tarafıma ulaştırılamayacağını söyledi. Tekrar "Paraf Debit" e başvurun deyip başka müşteri hizmetlerine aktardı. Bağlanmış olduğum Müşteri hizmetleri tekrar başvuru yapmayalım mevcutta basılmış olup da elime ulaşmayan kartı "kayıp" hale getirelim daha sonra siz şubeden kartınızı yenileyin dedi.

 Tamam dedim şubeye gittim şubede bana sadece "Dual" kart başvurusu alabiliyoruz dedi ve en başa döndük. Tekrar mobil üzerinden "Paraf Debit" karta başvurdum. Sonu 3907 ile biten kartımın basıldığını ancak yanında yine talebim olmamasına rağmen sonu 7090 ile biten Paraf Visa mass kartı olduğunu gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım. Sonu 7090 ile bitenin Dual kart olduğunu istersem kapatabileceğimi 3907 ile biten Paraf Debit kartımın basıldığını kurye aşamasında olduğunu söyledi. Buna istinaden sonu 7090 ile biten kartı kapattırdım ve sabırla 3907 ile biten kartımı aylar geçmesine rağmen bekliyorum. 

Bu sırada müşteri hizmetlerinden gelen mailde ise telefon yoluyla bağlandığım temsilcinin aksine sonu 7090 ile biten kartımın Dual değil bank24 olduğunu yazmış. Bir temsilcinin söylediğini diğer temsilciniz yalanlıyor. Aylardır maaşımı aldığım sadece banka kartı özelliği olan bir kart istiyorum ancak bir türlü gelmiyor. Bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu bu denli sorunun yaşandığı kurumsallıktan uzak bir aksiyon yasamadım. Türkçe yazıyorum. 

Maaşımı aldığım sadece banka kartı özellikli üzerinde kapalı olsa bile kredi kartı numarası yer almayan yani "Dual" olmayan kart istiyorum. Bir daha anlamanız için farklı şekilde yazıyorum. Üzerinde kapalı olsa bile kredi kartı numarası taşımayan sadece banka kartı özellikli "Paraf Debit" veya "Bank24" kartı istiyorum. Tekrar farklı açıdan dile getireyim belki anlaşılır. Sadece banka kartı istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Cenk 3 hafta önce

Aylar geçti halen basit bir banka kartı elime ulaşmadı. Bilgi yok alaka yok!

profile-icon Cenk 21 Ekim 12:21

Tarafıma ulaşmış bir e-mail bulunmamaktadır!

Halkbank Logo Halkbank 21 Ekim 12:17

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 21 Ekim 12:02

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler