Halkbank Yetersizliği!

Ülker Ülker13 Ocak 18:22

Halkbank kredi kartı kullanıyorum. Her ay düzenli ödemelerimi yapıyorum. Tek kredi kartım da bu bankaya ait ama 2020 de süresi biten kartımı 15 gündür bilmem kaçıncı kez müşteri hizmetlerini aramama rağmen teslim alamadım.

Kredi kartımı tamamen kapattırdım. Kötü müşteri olsam peşimi bırakmazlardı. Ama müşteri hizmetlerine kurye getirmiyor üzerinde bir yetkiniz ya da yaptırımınız yok mu diyorum ancak tekrardan kuryeye teslim edilmesi ile ilgili kayıt oluşturabileceklerini söylüyor.

Birçok alışveriş sitesi kargoda problem yaşadığımızı söylediğimizde hemen başka kargo şirketiyle gönderiyor paketlerimizi ama koskoca Halkbank'ı kuryesine ulaşıp da neden müşterime kartı ulaştırmıyorsun demiyor.

Sonuç kredi kartımı kapattım. Hayırlı olsun. Bütün hesaplarımı kapatacağım şimdi de.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 14 Ocak 08:04

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler