sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Yatırılan İademi Yansıtmıyor

Aysun Aysun2 ay önce

26 Ekim'de Nike'nin resmi sitesinden 4 bin TL'lik Halkbank Paraf kredi kartıyla sipariş verdim. Siparişler elime ulaştı ve iadelerim oldu firmaya geri yolladım. Kasım'ın 7 sinde mail geldi iadeniz yapıldı diye. 3600 TL bir ifadeden bahsediyoruz bu arada. İadem yansımadı bende firmayla birkaç kez görüştüm. 14 gün iş gününü bulabilir dediler bekledim. Kasım'ın 26 si civarı 15 iş günü olduğunda firmaya tekrar ulaştım ve kendilerinin iadeyi yatırdıklarına dair makbuz ve referans no. tarafıma iletildi ve banka kaynaklı bir sorun olabileceği söylendi. Sonra banka olan Halkbank adına ulaştım ve durumu aktardım referans no. ile birlikte.

O gün bugündür hala haber yok. İade param ortada yok. Her aradığımda oyalanıyorum şüpheli işlem bildirimi olduğu için süreç uzun sürebilir iş. Yahu koskoca dünya markası adamlar makbuz yollamış yatırdıklarına dair referans no. var bu neyin incelemesidir ben anlamadım? 1.5 ay olacak neredeyse ve mağdur ediliyorum kaç kez durumun acil olduğunu belirtmem rağmen Halkbank müşteri hizmetlerini aradığımda hep aynı ezbere cevaplar veriliyor. Bu durumla farklı bir ekibin ilgilendiği kendilerinin bilgilerinin olmadığını tekrarlayıp duruyorlar.

Ortada makbuz var referans no. var neyin araştırması bu kadar sürüyor? Milletin parasını kullanıyorsunuz bu şekilde. Avukatımla da görüştüm artık bu durumu hukuksal sürece taşıyacağım. Ben sizin müşterinizsem benim parama el koyup kullanamazsınız. Karşı tarafı kaç defa iade yatırdı tarafıma hiçbir sorun olmadı da bunda mı yalan söylüyorlar yatırdık diye? Resmen 1.5 aydır neredeyse param çatır çatır kullanılıyor ve adam gibi ne bir dönüş ne bir bilgilendirme var. Bundan kim sorumluysa emin olun hukuk karşısında verecek hesabını. Cevaplar veriliyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Aysun 1 ay önce

Halkbank 2.5 aydır para iademi yansıtmamaktadır. İnceleme aşamasında dediler ancak firmanın parayı 7 Kasım'da yatırdığı zaten ortaya çıktı. Soruşturma olumlu sonuçlandı diyor cevap geldi kendileri tarafından 14 Ocak'ta. Normalde firma 7 kasımda iradenin yapıldığı mailini yollamıştı bana. O tarihten bu yana mağdur edildim. Yok inceleniyor yok soruşturuluypr denildi. Şimdi hata kendilerinin olmasına rağmen ve soruşturma tamamlanmasına rağmen aadan 5 gün geçti ve hala param hesabıma yatmadı. Sanırım 2 ay kullandıkları yetmedi kar kardır diye çatır çatır benim olan parayı kullanmaya devam ediyorlar. Ben böyle bir saçmalık ne gördüm ne yaşadım şu yaşıma kadar. Benim maaş banka olmasa asla şu saatten sonra tercih etmeyeceğim bir banka oldu. Güvensizliğimi haklı çıkardılar ve hala da devam ediyorlar. CİMER'e kadar bildirdim durumu bkendileri bir güne bile faiz koyup insanlardan bu faizin hesabını sorarken, insanların parasını 2 aydır hiç hakları olmadıkları halde rahat rahat kullanabiliyotlar.! Gerçekten rezalet bir durum!

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler