Halkbank Yasal Takip Başlattı Hiçbir Muhatap Yok Yanıt Yok

İlker İlker27 Temmuz 11:59

Halkbank Çapa şubesinde 7 yıl önce kapattığım bir maaş hesabım vardı. Borcum vs yoktu sonrasında 4 sene daha Halkbank kullanmaya devam ettim 2017 yılında maaşımı başka bir bankadan almaya başlayınca diğer şubelerde olan hesaplarımı da kapattım sadece Paraf Kredi kartı kullandım borcumu sektirmeden ödedim. 2019 yılında içerisinde borcum değil artı bakiyede para olan kredi kartımla yurt dışına çıktım. Geldiğimde kart kullanılmaz oldu yasal takiptesiniz diye mesaj aldım. İnternet bankacılığına ulaşamıyorum bloke konulmuş. Halkbank müşteri hizmetleri yasal takip olduğunu bilgi veremeyeceklerini söylüyor. Şubeye gitmemi veya aramamı söylüyor. Çapa şubesini 4 gündür günün farklı saatlerinde belki 40 kereden fazla aradım hiç birine yanıt alamadım. Bir menü çıkıyor neyi seçerseniz seçin kimse yanıt vermiyor. E devlette hakkımda herhangi bir icra takibi haciz görünmüyor. Nasıl bu şekilde parama el koyuyorlar anlamıyorum. Görünüşe göre durduk yerde bela aldım. Halkbank'tan burayı okuyan bir yetkili varsa lütfen Çapa şubesine telefonlarına bakmalarını veya bana ulaşmalarını söyleyin.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 18 Ağustos 12:37

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon İlker 27 Temmuz 13:49

Halkbank diyalog bilgi veremeyeceğini şubeyi aramam gerektiğini söylüyor. Mail atmaya çalıştığımda Kep sistemi diye bir şey çıkarmışlar sanki normal epostalar kayıt edilmiyor gibi yıllık para ödeyip kayıt olmam gerekiyormuş. Faks? 2020 yılındayız enteresan ama deneyeceğim. Ya siz şubenizin telefonlara yanıt vermesini saglayamazmisiniz? Veya e-posta ile bilgi aktarsaniz?

Halkbank Logo Halkbank 27 Temmuz 12:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler