Halkbank Yanlış Bilgilendirme!

Nilay Nilay1 yıl önce

Naziili Halkbank'na 15.000 TL kredi başvurusu için bilgi alamaya gittim, ve kredinin kefilsiz kesin çıkacağını söyledir, özelliklede 2 -3 gün sonra gelsem kredi çekcem desem hemen çıkar mı dedim evet kesin dediler, oraya güvendiğim için başka bankalardan bilgi alma gereği hissetmedim. Kredi çekmeye gittiğim gün öncelikle problem yok çıkar dedi, 4 gibi bankayı ben arayıp sorduğumda kefilsiz olmuyor dediler, kefil bulmanız gerekiyor dediler, aşırı zor durumda kaldım. Son gün kefil bulmam imkansızdı ve yüksek faiz oranıyla maaş aldığım bankadan kredi çekmek zorunda kaldım. Bir de bu yetmezmiş gibi bilgim dışında bana kredi kartı girildiği kuryeden öğrendim. Hangi hakla bilgim dışında kredi kartı girişi yapılıyor anlamadım hem de mağdur edilmişken.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler