sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Vurdumduymazlığı,Müşterinin Yanında Değil!

İsmail İsmail 1 yıl önce

Halkbank hiçbir şekilde müşterin yanında değil. Halkbank maaş hesabımdan bilgim dahili dışında 2300 TL hiç gitmediğim bir ATM'den para çekildi fark ettiğim zaman hemen bankaya bildirdim kartımı kapattırdım. 8 gündür arıyorum en ufak bilgi bile alamıyorum. Bunun için açılan yüzlerce dava var hesabımın güvenliği hesabın korunması benim değil bankanın görevidir. Bankadan bilgi alamadığım gibi her ay ödemeleri düzenli yaptığım halde bu süreçte bir de inadına yaparmış gibi paramı ödemedikleri gibi kredi ödememi hatırlatan mesaj göndermeleri ne kadar gayri bir ciddi bir kurum olduğunun göstergesidir. Alacakları olduğu zaman durmadan mesaj çeken bankadan başvurum hakkında en ufak bilgi alamıyorum. Paramı hala yatırmadılar. Yarın ilk işim güvenlik tedbirlerini almamak suretiyle zarara uğramama sebebiyet vermiş olan bankanız aleyhine de uğramış olduğum zararın tazmini için dava açmak olacak.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon İsmail 1 yıl önce

Yalan yalan 1 ay oldu hala en ufak bilgi veren yok defalarca aradım dakikalarca bekliyorum müşteri hizmetleri ile konuşuyorum en ufak bilgi vermiyorlar. 2-3 hafta önce savcılığa başvurdum oradan cevap bekliyorum.

profile-icon İsmail 1 yıl önce

Halkbank hala tarafıma bilgi vermemiştir. Buraya yalandan ilgileniyoruz yazmanıza gerek yok.

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon İsmail 1 yıl önce

Hiçbir şekilde samimi değilsiniz hala bilgi verilmedi. Bu süre zarfında yapacak olduğum ödemeleri ödeyemediğim için ödemelerim faize uğramış olup zarara uğramam ve Paramı Kullanmadığım için zarara uğramam sebebiyle ödeme yapılmadığı her gün için günlük en yüksek faiz oranında geri ödemeyi almak için hakkınızda dava açacağım.

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 1 yıl önce  

    Dünyanın en kötü bankası hangi kötü yanından bahsedeyim. Müşteri memnuniyeti sıfır telefonla görüşmeler ilgisiz alakasız. Kredi kartımdan başkası nakit avans çekebiliyor mesela güvenlik sıfır. Sonrasında 5 aydır araştırma sonuçlanmıyor hiçbir bilgi verilmiyor. Başkasının hesabımdan çektiği parayı da çatır çatır istiyor. Bu nasıl bankacılık anlayışı bilemedim.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler