Halkbank Vesayet Ve Kamu Önünde Suçlu Yaratmak

Aysel Aysel27 Ağustos 20:04

5430*******941625 numaralı kredi kartımın internet bankacılığı çalınarak bilgim dışımda alışveriş yapılmıştır. Aynı gün olayı fark ettim. Bankaya dilekçe verdim. Provizyonda olan paranın 1 gün sonra kontrol ettiğimde dilekçeme rağmen ödemenin yapıldığını gördüm ve iptal ettirdim. Bankanızca yapılan ya da yapılacak işlemler hakkında bilgi edinmeyi beklerken maaş kartımdan kapatılan kredi kartına şube tarafından ödeme yapıldığını gördüm. Şubeye giderek kapatılan bir hesaba nasıl ödeme yaparsınız ve kaldı ki talimat olmadan maaşımdan kesinti yaparsınız dememe rağmen bana yasalarınızın öyle olduğunu ve 40 tane avukatları olduğunu söyledi. 

Detayları bankanın kamera görüntülerinde görülebilir. Durumu şube müdürüne intikal ettirdiğimde benzer cevap alınca sonuçta borç ödeniyor dedik sustuk. Şubeden tel geldi. Kredi kartı borcum olduğu 24.08.2020 tarihine kadar ödemezsem takibe alınacağı söylendi. Bende Giresun'da olmadığımı o tarihe kadar ödeme yapmamın mümkün olmadığını söyledim. Günü geçmiş deyip teli kapadı. Bir arkadaşımdan rica ettim maaş kartıma 1.250 TL para yatırttım asgarisi olarak. Ve sonra telefonuma gelen mesajla takibe alındığımı öğrendim. Kurumumuzca yapılan anlaşmalar neticesinde maaşlarımız bankanızın vesayeti altındadır. Korumak ve kollamak iş hukuku ilkesine göre sorumluluk yerine getirilmemiştir. 

Çalışanınızın dilekçeme rağmen provizyondaki paranın ödenmesine izin vererek kendi hukukunu uygulamaya başlaması hem mağduriyetime hem de kişi haklarımın ihlaline neden olmuştur. Giresun merkez şubeniz kendi hatasını örtbas etmek için iptal edilen ve teknik olarak incelenmesi gereken kart ile ilgili işlem yapmadan ve beni bilgilendirmeden ve yaptığı yanlış işlemlerle beni yanlış yönlendiren hakkın özünü zedeleyici nitelikteki işlemleri ile kamu düzenini bozucu bir süje haline getirdiği için bunu düzeltin demiyorum. Sadece iş bilmeyen ve kişileri mağdur eden müdür dahi olsa oturtmayın o koltuklarda diyorum. Çünkü ben mağduriyetimi mahkemede anlatacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 28 Ağustos 10:30

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 28 Ağustos 08:09

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler