Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sevim'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Halkbank Vatan Caddesi Şubesinden Memnun Kalmadım

2.372görüntüleme
Sevim
Sevim 04 Ocak 16:00

Halkbank Vatan Caddesi Şubesinde bulunan konut kredisi hesabımla ilgili sigorta poliçelerini yaptırmak istemediğimi daha önce aradıklarında iletmeme rağmen, hesabımda para olmamasına rağmen KMH hesabımdan tahsil edilerek bilgim dışında yapılmıştır. Konu ile ilgili şube müşteri temsilcisi Ali Osman Bey'e ulaşması zor da olsa nihayetinde görüşerek DASK ® dışındaki sigortayı iptal ettirebildim. Halkbank Mobil uygulamasına SMS güvenlik kısıtlaması nedeniyle yaklaşık bir aydır giremediğim için hesap bakiyemi, kredi bilgilerimi de göremiyorum. 

Daha önce kullandığım ve parola şifresini bildiğim sisteme girebilmek için mutlaka şubeye gitmem gerektiği söylendi. Dijital bankacılığın çağ atladığı, başka bankalarda bir iki tuşlama ile yapılabilen bu işlem için, pandemi döneminde şubeye gitmek istemediğimi belirtir, mağduriyetimin acilen giderilmesini rica ederim. Bu süreçte, hesap bilgilerimi göremediğim ve sisteminizde kayıtlı olan telefonumdan aramama rağmen şube müşteri temsilcisi tarafından bilgi verilmediği için; kredi ödemelerimle ilgili herhangi bir gecikme, olumsuzluk olması halinde negatif etkilenecek kredi skorumdan kurumunuzu sorumlu tutacağımı, bilgim dışında yapılan sigorta poliçeleri nedeni ile hesabıma yansıtılan KMH faizlerinin iadesini bildirir, konu ile ilgili acil dönüşünüzü rica ederim.

Halkbank Logo
Halkbank04 Ocak 17:04

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank08 Ocak 15:39

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler