Halkbank Ticari Kredi Kartı

Melih Melih28 Ağustos 00:25

3 aydır elime ulaşmayan kredi kartı için müşteri hizmetlerini arıyorum şubeye gitmem gerektiğini söylüyorlar. Şubeye gidiyorum aldığım cevap yoğunluktan gelmemiştir. Yakında gelir ve kartın akibetinide bilmiyorlar ben internet şubesine girdiğimde kart numarası vs görüyorum fakat koskoca banka bir kartı elime ulaştıramadı. Bir de pandemi döneminde küçük esnafa cansuyu olsun diye kart başvurusu alıyorlar. Kartı basıp insanlara ulaştıramıyorsun kimin derdine çare olacaksın ey Halkbank...

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 28 Ağustos 10:43

Sayın Müşterimiz; Esnaf Destek Kredisi kapsamındaki Paraf Esnaf kart başvurunuz Bankamızca işleme alınmıştır. Başvuru yoğunluğu ve güncel sağlık tedbirleri nedeniyle kart tahsis işlemleri sırayla yapılmaktadır. Kartınız en yakın zamanda tarafınıza ulaştırılacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 28 Ağustos 08:08

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler