Halkbank Telefonlara Cevap Verilmiyor

Halil Halil25 Temmuz 13:10

Benim müşteri hizmetleri ile ilgili acil sormam gereken bir konu oldu, 2-3 defa aramama rağmen ulaşamadım, 35 dakika sonra sistem aktarıyor, sonrada hatlarımızdaki yoğunluktan işlem yapamıyoruz diyor, kapanıyor, hem zamanımdan çaldı, hem de dakikalarımı yedi ek paket yapmak zorunda kaldım. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Şikayetlerim ile ilgili https://www.Halkbank.com.tr/5660-bize_ulasin mail attım,  

Sayın h***, Talebinizi İnternet Şubemize giriş yaparak sayfanın altında yer alan ''Mutlu Müşteri Merkezini arayabilirsiniz diyor dalga geçer gibi aynı yere yönlendiriyor. Ayrıca Aviva Genç odasından mobilya aldım ve kampanyaya katıldım, katılmama rağmen ve mobilya almama rağmen neden kampanyadan faydalanamadım. Cevabını bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Halil 04 Ağustos 11:01

Halkbank ck duyarsız hiç arayıp soran bile olmadı, obilya kampanyasına katıldım, aviva genç odasından mobilya aldım, 75 TL ParafPara yüklenmedi, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Müşteri numaram 19682201

Halkbank Logo Halkbank 27 Temmuz 08:54

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 27 Temmuz 08:24

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler