sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Telefon Bankacılığı Sorunu

Muhsin Muhsin4 ay önce

Halkbank mobil bankacılık için şifre almak istedim telefonda 1 saatten fazla bekledim ama alamadım. İlk aradım bekleme süreniz 5 dakikanın üzerinde sıranız gelince arayalım dediler yarım saat sonra aradılar birazdan müşteri temsilciniz size yardımcı olacaktır diye yarım saat beklettiler en sonunda dayanamayıp kapattım. Herkes Halkbank'la mı konuşuyor. Neden bu kadar az müşteri temsilcisi? Neden personel alınmıyor? Ne kadar beklemeye devam edeceğiz?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 3 ay önce

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 4 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler