21 Ekim
#12827007

Halkbank Tarafından Kandırılıyoruz!

Yaklaşık 4 yıldır Halkbank kredi kartlarını kullanıyorum. Eylül ayı içerisinde tek hesap çift kredi kartıma da ayrı ayrı 2 adet 67,2 liralık kart ücreti yansıtılmıştır. maaş hesabım olmasına rağmen bu ücret talebi edilmiş ve ister öde ister ödeme mantığıyla ödemeye zorlandım. Sözleşme aşamasında kart ücreti ne söylendi ne de bahsi geçti ki ücretsiz diye belirtildi. Yapmış olduğum müşteri temsilcileri görüşmesinde maaş hesabı olanlardan kart ücreti tahsil edilmediği defalarca dile getirildi. Son olarak da firmanızın kart ücreti muafiyeti anlaşması yok denildi işin içinden çıktılar. Bugün itibariyle kart ödemelerini gerçekleştirdim ve iki kartımı da iptal ettirdim.


Hem benim paramı kullanacaklar hem de kart ücreti talep edecekler, iptal aşamasında hanımefendi bir yıllık iptal etmeme sözünüze iki ay boyunca toplam 600 liralık harcama yapma sözüme ödenilen parayı ParafPara olarak kartlarıma göndereceklerini belirttiler


. Nakit ödenen bir para nasıl sanal para olarak dönüşüm sağlanıyor, ister ödesinler ister ödemesinler sonuna kadar araştırmaya devam edeceğim. Tek hesap + iki kart = iki kart ücreti formülleri de güzel. Çevremdeki herkese de kart iptali için başvuru yaptıracağım.


Düzgün bir cevap bekliyorum yoksa maaş hesapları için farklı bankalarla görüşme sağlayacağım...

Burak Burak 436 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi22 Ekim

    Müşterimize 14/10/2019 tarihinde posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi22 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları